خراسان جنوبی، استان

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 05:23, 24 July 2019 by Mohammadi1 (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
خراسان جنوبی، استان
کشور ایران
نام پیشین کُهستان (قهستان معرّب آن است)
موقعیت شرق ایران - غرب افغانستان، از شمال غربی شهرستان‌های زابل و زاهدان (استان سیستان و بلوچستان)، از شمال شرقی شهرستان‌های کرمان و راور (استان کرمان)، و شرق شهرستان طبس (استان یزد)
مرکز بیرجند
تعداد شهرستان‌ها ۳
تعداد بخش ها ۸
مساحت ۸۸,۴۰۴ کیلومتر مربع
شهرهای مهم بیرجند، خوسف، اسدیه، سرایان، آیسک، سرقلعه، سربیشه، نهبندان، و شوسف
کوه‌های استان باقران (۲,۶۹۷ متر)، آهنگران (۲,۸۳۱ متر)، کوه سیاه (۲,۸۵۷ متر)
رودهای استان قلعه‌زرد، شور، و گارجگان در غرب؛ میان‌تاق، دهک، و نخل در مرکز؛ ماهی‌رود، در شرق؛ و بندان در جنوب شرقی
اقلیم معتدل مایل به گرم و خشک
تولیدات و صنایع مهم فرآوده‌های کشاورزی: غلات، حبوبات، پنبه، دانه‌های روغنی، سبزیجات، محصولات جالیزی، علوفه، میوه، زعفران، و داروهای گیاهی

خراسانِ جنوبی، استان

خراسانِ جنوبي، استان
خراسانِ جنوبي، استان

استانی در شرق ایران، با ۸۸,۴۰۴ کیلومتر مربع مساحت. از شرق به کشور افغانستان، از جنوب شرقی به شهرستان‌های زابل و زاهدان (استان سیستان و بلوچستان)، از جنوب غربی به شهرستان‌های کرمان و راور (استان کرمان)، و از غرب به شهرستان طبس (استان یزد) محدود و شهر بیرجند مرکز اداری آن است. استان خراسان جنوبی که در روزگار گذشته به کُهستان (قهستان معرّب آن است) معروف بود، سرزمینی کوهستانی است و جز بخش‌هایی از جنوب غربی، سایر نواحی آن را کوه‌های نسبتاً مرتفع فراگرفته است. رشته‌کوه‌های باقران، با بلندی ۲,۶۹۷ متر، در مرکز شمالی آن قرار دارد و رشته‌کوه‌های آهنگران، با ارتفاع ۲,۸۳۱ متر، دشت ناامید در شرق را از نواحی درون‌بومی آن جدا می‌کند. کوه سیاه واقع در شمال و نزدیک مرز استان خراسان رضوی (جنوب شهر کاخک)، با ارتفاع ۲,۸۵۷ متر، مرتفع‌ترین کوه این استان محسوب می‌شود. استان خراسان جنوبی از خشک‌ترین استان‌های ایران است و جز چند خشکرود مانند قلعه‌زرد، شور، و گارجگان در غرب؛ میان‌تاق، دهک، و نخل در مرکز؛ ماهی‌رود، در شرق؛ و بندان در جنوب شرقی رودخانۀ درخور توجهی ندارد و آب آن از طریق قنات و چاه‌های عمیق تأمین می‌شود. اقلیم استان خراسان جنوبی معتدل مایل به گرم و خشک است و زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم و خشک دارد. غلات، حبوبات، پنبه، دانه‌های روغنی، سبزیجات، محصولات جالیزی، علوفه، میوه، زعفران، و داروهای گیاهی از فرآورده‌های این استان است و نیروی کار در امر کشاورزی نسبت به صنعت و خدمات به حدود ۲۹.۵ درصد می‌رسد. استان خراسان جنوبی به سه شهرستان و هشت بخش تقسیم می‌شود و بیرجند، خوسف، اسدیه، سرایان، آیسک، سرقلعه، سربیشه، نهبندان، و شوسف شهرهای مهم آن را تشکیل می‌دهند.