خسرو معصومی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
خسرو معصومی
زادروز بهشهر 1 مرداد 1334ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دانش‌آموخته‌ی سینما و تلویزیون از دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک
شغل و تخصص اصلی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما و تلویزیون
آثار خرس (نویسنده و کارگردان- ۱۳۹۰)؛ تابو (نویسنده و کارگردان- ۱۳۹۳)؛ کار کثیف (نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده- ۱۳۹۶)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات جایزه‌ی بهترین کارگردانی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم قاهره در سال ۲۰۰۶ برای فیلم جایی در دوردست؛ فیلم برگزیده‌ی بخش بین‌المللی بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (باد در علفزار می‌پیچد- 1386)

خسرو معصومی (بهشهر 1 مرداد 1334ش- )


کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی سینما و تلویزیون. دانش‌آموخته‌ی سینما و تلویزیون از دانشکده‌ی هنرهای دراماتیک است. معصومی فعالیت خود را از سال ۱۳۵۵ در سینمای آزاد بندرعباس آغاز کرد و از اوایل دهه‌ی ۱۳۶۰ با کارگردانی فیلم‌های کوتاه و بلند ادامه داد. او اولین فیلم سینمایی خود را در سال ۱۳۶۵ با عنوان «ملاقات» ساخته است.

معصومی علاوه بر ساخت حدود 15 فیلم و سریال که نویسندگی نزدیک به همه‌شان نیز به عهده‌ی خودش بوده تاکنون دو کتاب از فیلم‌نامه‌هایش را نیز منتشر کرده است: رسم عاشق‌کشی (نشر نی، 1385) و سه‌گانه‌ی برف (نشر سیب سرخ، 1398). کتاب دوم شامل 6 فیلم‌نامه‌ی او، دو یادداشت کوتاه از جواد طوسی و احمد طالبی‌نژاد، بیوگرافی خودش و شناسنامه‌ی فیلم‌های رسم عاشق‌کشی، جایی در دور دست، باد در علفزار می‌پیچد، خرس، تابو و کار کثیف می‌شود.

معصومی در دوره‌های 22، 24 و 26 جشنواره‌ی فیلم فجر برای برخی از کارهایش نامزد دریافت سیمرغ بلورین رشته‌های بهترین فیلم‌نامه و بهترین کارگردانی بوده است. او در سال ۲۰۱۳ به عنوان داور بخش اصلی جشنواره‌ی شانگ‌های چین انتخاب شد و در همین جشنواره (به دلیل برنده شدن دو بار جایزه‌ی اصلی این جشنواره) مورد تقدیر قرار گرفت.

برخی از جوایز و افتخارات: جایزه‌ی بهترین کارگردانی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم قاهره در سال ۲۰۰۶ برای فیلم جایی در دوردست؛ فیلم برگزیده‌ی بخش بین‌المللی بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (باد در علفزار می‌پیچد- 1386)؛ تندیس بهترین فیلم دوازدهمین جشن خانه‌ی سینما (1387) برای فیلم باد در علفزار می‌پیچد.

خسرو معصومی


فیلم‌شناسی: زائر خلف (نویسندگی/ کارگردان: یدالله نوعصری- ۱۳۶۳)؛ ملاقات (نویسنده و کارگردان- ۱۳۶۵)؛ دوران سربی (نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده- ۱۳۶۷)؛ آقای بخشدار (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۰)؛ سفر شبانه (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷6)؛ دلباخته (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۸)؛ پر پرواز (نویسنده و کارگردان- ۱۳۷۹)؛ رسم عاشق‌کشی (نویسنده و کارگردان- ۱۳۸۱)؛ جایی در دوردست (نویسنده و کارگردان- ۱۳۸۴)؛ بیرون از بهشت (کارگردانی فیلم تلویزیونی- ۱۳۸۵)؛ باد در علفزار می‌پیچد (نویسنده و کارگردان- ۱۳۸۶)؛ بچه‌های بهشت (کارگردانی مجموعه‌ی تلویزیونی- ۱۳۸۷)؛ غبار زمان (کارگردانی فیلم تلویزیونی- ۱۳۸۹)؛ خرس (نویسنده و کارگردان- ۱۳۹۰)؛ تابو (نویسنده و کارگردان- ۱۳۹۳)؛ کار کثیف (نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده- ۱۳۹۶).