خسوف (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

eclipse (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی و نویسندگی رسول ملاقلی‌پور، تولید سال 1371ش. نخستین بار در یازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، اما هیچ توفیقی در دریافت جوایز نداشت. خسوف اولین اثر ملاقلی‌پور است که در آن به تمامی از بازیگران و عوامل تولید حرفه‌ای استفاده کرده. خسوف حکایت آدم‌های حاشیه‌‌‌‌‌نشین و وامانده‌ی جامعه است. فیلم‌ساز با تأکید بر دشواری‌هایی که انسان را از پا در می‌آورد و او را از جامعه حذف می‌کند، فضایی تیره و تار را در این اثرش به تصویر کشیده است. ملاقلی‌پور در این فیلم اجتماعی برای نخستین بار به راز و رمز و ایهام روی می‌آورد و برای بیان حرفش از نمادگرایی استفاده می‌کند. خسوف در شهریور 1372 به نمایش عمومی درآمده است.

مدت فیلم: 87 دقیقه


خلاصه‌ی داستان

خسرو چند قاچاقچی اشیای عتیقه را با وانت به گورستان می‌برد تا آنها جسد مومیایی شده‌ی زنی را از گور درآورند. او در مسافرخانه‌ای به سارا برمی‌خورد كه به جسد شباهت دارد. سارا از خسرو می‌خواهد كه او را در یافتن شوهرش كمك كند. شوهر سارا قرار است شب هنگام به مسافرخانه بیاید، اما صاحب مسافرخانه مانع از ماندن زن در آن‌جا می‌شود. خسرو با سارا به كاروانسرای قاچاقچی‌ها می‌رود، اما كسی را درآن‌جا نمی‌یابد. درمسافرخانه نادر، برادر سارا، و پسرعمویش فریبرز، كه به سارا علاقمند است و عمویش، فتاح، به انتظار سارا نشسته‌اند. فریبرز و نادر با خسرو گلاویز می‌شوند. اما با دخالت مردم سارا به همراه خسرو می‌گریزد و به خانه‌ی پیرزنی پناه می‌برند. فریبرز و نادر به كمك پلیس به خانه‌ی پیرزن وارد می‌شوند و سارا را با خود می‌برند. اما سارا از دست آنها می‌گریزد و از خسرو می‌خواهد تا او را به گورستانی در خارج شهر برساند. نادر و فریبرز و فتاح آن دو را تعقیب می‌كنند و با یافتن شناسنامه‌ی سارا درمی‌یابند كه موضوع ازدواج او صحت دارد. اتومبیل آنها با وانت خسرو تصادف می‌كند و وانت از جاده منحرف می‌شود. در گورستان نادر اعتراف می‌كند كه شوهر سارا را به قتل رسانده و همان‌جا دفن كرده است. فریبرز خود را از معركه كنار می‌كشد و با آتش سیگار او اتومبیل فتاح در آتش می‌سوزد. سارا و خسرو از محل حادثه دور می‌شوند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: رسول ملاقلی‌پور

نویسنده: رسول ملاقلی‌پور

تهیه‌کننده: رسول ملاقلی‌پور؛ غلامحسین بلوریان؛ حسن جلالی

مدیر فیلم‌برداری: حسین جعفریان

تدوینگر: رسول ملاقلی‌پور

آهنگساز: محمدرضا علیقلی

صدابردار: جواد مقدس؛ پرویز آبنار

ترکیب صدا: روبیک منصوری

طراح صحنه و لباس: رسول ملاقلی‌پور

طراح چهره‌پردازی: رضا رادمنش

بازیگران: بهزاد بهزادپور، محمدعلی کشاورز، فریبا کوثری، فریبرز عرب‌نیا، حمید عبدالملکی، شراره یوسف‌نیا، سیدعباس موسوی، محمود بصیری، فرج مولایی، حسن کاخی، هوشنگ قوانلو، زهره اویسی، جعفر بزرگی، هوشنگ فردوس، مجید نهاوندیان