خواهران غریب (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
از تصاویر پشت صحنه‌ی فیلم
از تصاویر پشت صحنه‌ی فیلم

خواهران غریب (فیلم) Strange Sisters


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی کیومرث پوراحمد. پوراحمد به عنوان کارگردان، تهیه‌کننده و تدوینگر این فیلم را در سال 1374 تولید کرده است. خواهران غریب نخستین بار در چهاردهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و در 5 رشته (از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. این اثر در سال 1375 پرفروش‌ترین فیلم سال بوده است. فیلم‌نامه‌ی خواهران غریب بر اساس رمانی به همین نام[۱] از امیل اریش کستنر[۲] توسط پوراحمد و اصغر عبداللهی نوشته شده است.


خلاصه‌ی داستان[۳]

نسرین و نرگس دو خواهر دوقلو كه هرگز یكدیگر را ندیده‌اند و نمی‌شناسند در یك برنامه‌ی تفریحی كه برای مدارس برگزار شده با هم برخورد می‌كنند، آنها با جست‌وجو درمی‌یابند كه والدینشان سال‌ها پیش جدا شده‌اند و حالا پدر قصد ازدواج دارد. نرگس و نسرین تصمیم می‌گیرند جای خود را با هم عوض كنند. نسرین نزد مادر و نرگس نزد پدر می‌رود ولی بعد برای آشتی دادن پدر و مادر تصمیم می‌گیرند خود را مخفی كنند. مادر از ماجرای عوض شدن و بعد هم گم شدن آنها مطلع می‌شود و با پدر بچه‌ها تماس می‌گیرد و به جست‌وجوی بچه‌ها می‌روند. در حالی كه آنها نزد مادربزرگ پدری مخفی شده‌اند، مادربزرگ خبری به پدر و مادر نمی‌دهد و آنها باز هم به جست‌وجو می‌پردازند. نهایتا آنها در كشاكش جست‌وجو با هم آشتی می‌كنند و خواهران دوقلوی غریب به هم می‌رسند.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین بهترین طراحی صحنه و لباس (جمشید آهنگرانی) از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1374)؛ جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد (خسرو شکیبایی) از دوره‌ی ششم جشنواره‌ی فیلم پیونگ یانگ (کره شمالی/ 1377)


عوامل فیلم

کارگردان: کیومرث پوراحمد

تهیه‌کننده: کیومرث پوراحمد

نویسنده: کیومرث پوراحمد؛ اصغر عبداللهی

بازیگران: خسرو شکیبایی؛ افسانه بایگان؛ پریسا گلدوست؛ پرویندخت یزدانیان؛ لادن طباطبائی؛ الهه علی‌یاری؛ الهام علی‌یاری؛ رحیم بقایی

تدوین: کیومرث پور احمد

طراح صحنه و لباس: جمشید آهنگرانی

فیلم‌بردار: داریوش عیاری

موسیقی: ناصر چشم‌آذر

گروه صدا: کیومرث پوراحمد؛ اسحاق خانزادی


  1. به آلمانی: Das Dopppelte Lottchen
  2. Emil Erich Kästner
  3. http://www.sourehcinema.com/Title/FullOutline.aspx?FilmId=138112030002&IsTowLine=False