دربند (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
پوستر فیلم
پوستر فیلم

دربند Trapped (2013 film)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی پرویز شهبازی. شهبازی به عنوان نویسنده، کارگردان و تدوینگر این اثر اجتماعی را در سال 1391 تولید کرده است. فیلم برای نخستین بار در سی و یکمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و بعد از نامزدی در 8 رشته (از جمله بهترین فیلم و فیلم‌نامه) توانست سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای شهبازی به ارمغان بیاورد. این فیلم از اوائل مهر 1392 به صورت عمومی اکران شده و در این سال نیز چندین جایزه را از هفتمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران دریافت کرد. فیلم از زاویه‌ی نگاه شخصیت اصلی داستان روایت می‌شود و شاهد حضور وی در تمام فصول فیلم هستیم و سایر شخصیت‌ها نیز به نسبت میزان اهمیت رابطه‌شان با او مورد توجه قرار می‌گیرند.


خلاصه‌ی داستان

نازنین، برای ثبت نام در دانشگاه پزشکی، از شهرستان به تهران می‌آید و به دنبال خانه، همه جا را زیر پا می‌گذارد تا این که با دختری به نام سحر آشنا می‌شود که در یک عطرفروشی کار می‌کند. سحر با برخوردی دوستانه، فوراً نازنین را می‌پذیرد. نازنین وسایلش را به خانه‌ی سحر می‌برد و زندگی دانشجویی‌اش را آغاز می‌کند، اما کم‌کم متوجه می‌شود سحر دوستان زیادی دارد که هر شب در خانه‌ی او مهمانی می‌گیرند و شرایط را برای تمرکز او سخت می‌کنند. وقتی هم که یک روز سحر توسط نیروی انتظامی دستگیر می‌شود، نازنین برای نجات او دست به هر کاری می‌زند اما این تازه آغاز مشکلات اوست.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از سی و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن (پگاه آهنگرانی) از سی و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری (هومن بهمنش) از سی و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ جایزه‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول (نازنین بیاتی) و مکمل زن (پگاه آهنگرانی) از هفتمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران.


عوامل فیلم

کارگردان: پرویز شهبازی

تهیه‌کننده: امیر سمواتی

نویسنده: پرویز شهبازی

بازیگران: پگاه آهنگرانی؛ نازنین بیاتی؛ احمد مهران‌فر؛ فرید سمواتی؛ بهرنگ علوی؛ نادر افشاری؛ پیمان مقدسی؛ لادن سلیمانی؛ ستاره ملکی

فیلم‌بردار: هومن بهمنش

تدوین: پرویز شهبازی

چهره‌پرداز: محمدرضا قومی

موسیقی: ستار اورکیsourehcinema