فرانک، رابرت (۱۹۲۴)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(تغییرمسیر از رابرت فرانک)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رابرت فرانک

فِرانْک، رابِرت (۱۹۲۴-2019)(Frank, Robert)

اثری از رابرت فرانک

عکاس و مستندساز سوییسی آمرکایی. در سوییس به دنیا آمد و در نوجوانی به عکاسی علاقه‌مند شد. در سال 1947 به آمریکا مهاجرت کرد و در مجله‌ی معروف هارپر بازار[۱] به عنوان عکاس مد مشغول به کار شد. در کنار عکاسی از مدل‌ها به عنوان منبع درآمد، فرانک از زندگی روزمره‌ی آمریکایی‌ها نیز عکاسی می‌کرد و حاصل این کار، مجموعه‌ای شد با عنوان آمریکایی‌ها[۲] که تا به امروز، مشهورترین اثر فرانک به شمار می‌رود. نگاه ریزبینانه و بدیع فرانک به جزئیات زندگی روزانه در آمریکا، تحسین منتقدان زیادی را به همراه داشت. این مجموعه در قالب یک کتاب و با مقدمه‌ی جک کرواک، نویسنده‌ی شهیر آمریکایی، منتشر گردید.

فرانک بعد از موفقیت این مجموعه به اروپا و آمریکای جنوبی سفر کرد و مجموعه‌ای از عکس‌های خود در پرو را در قالب یک کتاب دست‌ساز منتشر کرد. فرانک به طور کلی نسبت به روند زندگی در آمریکا خوش‌بین بود اما این باور به مرور رنگ باخت و در عوض، نگرانی از مخدوش شدن روابط انسانی، رواج مصرف‌گرایی، محوریت پول و ... در آثار وی منعکس گردید. در این دوره‌ی دوم، فرانک عموماً از نماهای بسته و تاریک و مردم تنهایی که در آن محصور شده‌اند عکاسی می‌کند. 

فرانک در زمینه‌ی سینما نیز آثار چالش‌برانگیزی خلق کرد. از جمله مستند آمریکایی‌ها که در واقع ترکیبی بود از عکس‌های مختلفی که در مجموعه‌ای با همین نام گرفته بود. همچنین وی مستندی درباره‌ی گروه موسیقی رولینگ‌استونز[۳] ساخت که پشت صحنه‌ی اجرا و زندگی لاقیدانه‌ی آن‌ها را به تصویر می‌کشید. با وجود این‌که اعضاء گروه نتیجه‌ی کار فرانک را درخشان می‌دانستند،  به دلیل هراس از واکنش افکار عمومی از وی درخواست کردند تا فیلم در آمریکا به نمایش درنیاید.

فرانک بیش از ده نمایشگاه خصوصی از آثارش برگزار کرد. همچنین جوایز متعددی به دست آورد که از جمله‌ی آن‌هاست:  فلوشیپ گوگنهایم[۴]، مدال ادوارد مک‌داول[۵].

 

 


  1. Harper's Bazaar
  2. The Americans
  3. Rolling Stones
  4. Guggenheim Fellowship from the John Simon Guggenheim Memorial Foundation
  5. Edward MacDowell Medal, MacDowell Colony