روزی روزگاری در هالیوود

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
از پوسترهای فیلم
از پوسترهای فیلم

روزی روزگاری در هالیوود (Once upon a time in Hollywood)

فیلم سینمایی در گونۀ کمدی-درام به کارگردانی و نویسندگی کوئنتین تارانتینو. این فیلم دو ساعت و چهل دقیقه‌­ای محصول مشترک کشورهای آمریکا، بریتانیا و چین است که در سال 2019 اکران شد. روزی روزگاری در هالیوود پس از اکران با تحسین جهانی از سوی منتقدان همراه شد و در زمینۀ فیلم‌نامه، کارگردانی، بازیگری و تصویربرداری و همچنین بازسازی فضای دهۀ 1960 هالیوود مورد تحسین قرار گرفت. روزی روزگاری در هالیوود، حین به تصویر کشیدن اوضاع هالیوود در اواخر دهۀ 1960 و دورۀ هیپی‌ها، ماجرای قتل شارون تیت[۱] (همسر رومن پولانسکی) توسط اعضای خانوادۀ چارلز منسون[۲] را نیز به روایت تارانتینو به تصویر کشیده است.


خلاصۀ داستان

داستان این فیلم در دهۀ 1960م و در سال­‌های پایانی دوران طلایی هالیوود می­‌گذرد. زمانی که ریک دالتون[۳]، هنرپیشۀ سابقاً مطرح تلویزیون و بدلکار قدیمی‌اش کلیف بوث[۴] تلاش می­‌کنند تا شهرت و اعتبار گذشته را به دست بیاورند. ولی در صنعتی که به‌سرعت در حال تغییر است و فاصلۀ شهرت تا فراموشی بسیار کوتاه است، آنها کار دشواری را در پیش دارند.


برخی از جوایز و افتخارات

روزی روزگاری در هالیوود در مراسم اسکار سال 2020 در ده رشته (از جمله بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه و نقش اول مرد) نامزد دریافت جایزۀ بود که در نهایت جایزۀ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (برد پیت[۵]) و طراحی صحنه را از آن خود کرد. همچنین این فیلم در هفتاد و هفتمین مراسم گلدن گلوب در ۵ رشته؛ از جمله، بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم موزیکال یا کمدی (دی‌کاپریو) و بهترین کارگردانی نامزد دریافت جایزه بود که در نهایت ۳ جایزۀ بهترین فیلم موزیکال یا کمدی، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به خود اختصاص داد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کنندگان: دیوید هیمن[۶]، شنون مک‌اینتوش[۷] و کوئنتین تارانتینو
آهنگساز: مری راموس[۸]

مدیر فیلمبرداری: رابرت ریچاردسون[۹]

تدوینگر: فرد رسکین[۱۰]

طراح تولید: باربارا لینگ[۱۱]

طراح صحنه: نانسی هی[۱۲]

طراح لباس: آریان فیلیپس[۱۳]

بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، برد پیت، آل پاچینو، مارگو رابی[۱۴]، امیل هرش[۱۵]، مارگارت کوآلی[۱۶]، آستین باکلر[۱۷]، داکوتا فانینگ[۱۸]، کرت راسل[۱۹]، لوک پری[۲۰]، جولیا باترز[۲۱]، تیموتی اولفینت[۲۲]
 1. Sharon Tate
 2. Charles Manson
 3. Rik Dalton
 4. Cliff Booth
 5. Brad pitt
 6. David Hayman
 7. Shannon McIntosh
 8. Mary Ramos
 9. Robert Richardson
 10. Fred raskin
 11. Barbara Ling
 12. Nancy Haigh
 13. Arianne Phillips
 14. Margot Robbie
 15. Emile Hirsch
 16. Margaret Qualley
 17. Austin Butler
 18. Dakota Fanning
 19. Kurt Russell
 20. Luke Perry
 21. Julia Butters
 22. Timothy Olyphant