هاشمی، زکریا (شهرری ۱۳۱۵ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from زکریا هاشمی)
Jump to navigation Jump to search
زکریا هاشمی
زادروز شهرری ۱۳۱۵ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل مدرک‌ تحصیلی‌ متوسطه
شغل و تخصص اصلی بازیگر، کارگردان
شغل و تخصص های دیگر نویسنده
آثار یعقوب‌ لیث، جنوب‌ شهر (فرخ‌ غفاری‌، ۱۳۳۷)، شب قوزی (فرخ غفاری، 1343)، خشت‌ و آینه‌ (ابراهیم‌ گلستان‌، ۱۳۴۴)
گروه مقاله سینما
زکریا هاشمی
زکریا هاشمی

زکریا هاشمی (شهرری ۱۳۱۵ش- )

نویسنده، بازیگر، و کارگردان سینمای ایران. دارای‌ مدرک‌ تحصیلی‌ متوسطه است‌. قبل از آن که به ادبیات و سینما روآورد، قهرمان‌ زیبایی‌ اندام بود‌. در چند فیلم کوتاه‌ و مستند که در کارگاه‌ فیلم‌ گلستان‌ تولید شد، دستیار کارگردان‌ و بازیگر بود. او در ۱۳۵۷ براساس یکی از داستان‌های خود به نام طوطی فیلمی به‌همین نام ساخت که به‌نمایش عمومی درنیامد.

هاشمی از ۱۳۳۶ش‌ فعالیتش‌ را در سینما با بازی‌ در فیلم‌ یعقوب‌ لیث‌ به کارگردانی علی‌ کسمایی آغاز کرد، سپس در فیلم‌های جنوب‌ شهر (فرخ‌ غفاری‌، ۱۳۳۷)، شب قوزی (فرخ غفاری، 1343)، خشت‌ و آینه (ابراهیم‌ گلستان‌، ۱۳۴۴) بازی در نقش اصلی، خداحافظ‌ رفیق‌ (امیر نادری‌، ۱۳۵۰)، تپلی‌ (رضا میرلوحی‌، ۱۳۵۱)، و حکم‌ تیر (ایرج‌ قادری‌، ۱۳۵۷) به ایفای نقش پرداخت. او فیلم‌های سه‌قاپ‌ (۱۳۵۰) و زن‌ باکره‌ (۱۳۵۲) را نیز کارگردانی کرده است، و برای فیلم‌ سه‌‌قاپ‌ از چهارمین‌ جشنوارۀ‌ فیلم‌ سپاس‌ (۱۳۵۱)، موفق به دریافت جایزۀ‌ بهترین‌ فیلم‌نامه‌‌نویس شد‌.

زکریا هاشمی در جریان جنگ عراق علیه ایران برای فیلم‌برداری به جبهه رفت؛ او خاطرات خود را از این دوران با عنوان چشم باز گوش باز در آلمان منتشر کرد. وی در سال ۱۳۶۳ به ‌فرانسه‌ مهاجرت کرد. آخرین حضور هاشمی در سینما بازی در فیلم ریشه در خون سیروس الوند (1363) بوده است.