زیر نور ماه

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

زیر نور ماه


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی رضا میرکریمی. میرکریمی به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر معناگرا را در سال 1379 تولید کرده است. زیر نور ماه برای اولین بار در نوزدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ به نمایش درآمد و توانست بعد از نامزدی در 5 رشته (از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) نهایتا دو دیپلم افتخار و جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران را دریافت کند. این فیلم نخستین فیلم سینمای بعد از انقلاب است که شخصیت اصلی آن یک روحانی شیعه است.


خلاصه‌ی داستان

سیدحسن طلبه‌ی جوانی است كه در شرف ملبس شدن است. در حالی كه هم‌دوره‌ای‌های وی درصدد تهیه‌ی لباس هستند، سیدحسن در رابطه با راهی كه رفته و ادامه‌ی آن با خود دچار تناقض‌هایی می‌شود و از ملبس شدن سرباز می‌زند، ولی به احترام پدرش لباس را تهیه می‌كند. پسر‌بچه‌ی دستفروشی به نام قاسم لباس‌هایش را می‌دزد و سیدحسن با رفتن به دنبال او با فقر و فلاكت انسان‌هایی كه با قاسم زندگی می‌كنند، آشنا می‌شود و با آنها ارتباط برقرار می‌كند. او سرانجام به حوزه بازمی‌گردد و بعد از ملبس شدن به دنبال قاسم كه در كانون اصلاح و تربیت به سر می‌برد رفته و زندگی جدیدی را آغاز می‌كند.


برخی از جوایز

جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران بهترین فیلم از نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1379)؛ دیپلم افتخار برای نقش دوم مرد (محمود نظرعلیان) از نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری (حمید خضوعی ابیانه) از نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ جوایز بهترین کارگردانی، جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران و جایزه‌ی فرمانداری توکیو از چهاردهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم توکیو (1380)؛ جایزه‌ی بزرگ بخش هفته‌ی منتقدین پنجاه و چهارمین دوره‌ی جشنواره‌ی کن (1380).


عوامل فیلم

کارگردان: رضا میرکریمی

تهیه‌کننده: منوچهر محمدی

نویسنده: رضا میرکریمی

بازیگران: حسین پرستار؛ حامد رجبعلی؛ مهران رجبی؛ شقایق دهقان؛ اصغر حیدری؛ فرشته صدرعرفایی

فیلمبردار: حمید خضوعی ابیانه

تدوین: نازنین مفخم

چهره‌پرداز: سعید ملکان

موسیقی: محمدرضا علیقلیsourehcinema