سنتوری (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

سنتوری


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی داریوش مهرجویی. مهرجویی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر اجتماعی را در سال 1385 تولید کرده است. نام فیلم نخست علی سنتوری بود و به دلیل ممیزی به سنتوری تغییر پیدا کرد. سنتوری با وجود استقبال زیاد تماشاگران در بیست و پنجمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر و با وجود مجوزهای صادر شده برای فیلم‌نامه و تولید اثر، هنگام نمایش عمومی در ۳ مرداد ۱۳۸۶ اکرانش لغو شد و پس از چندی سی دی قاچاقی‌اش به بازار آمد. این فیلم به دلایل مختلف (از جمله شکل موسیقی‌اش با خوانندگی محسن چاوشی) هیچ‌گاه از ارشاد مجوز اکران نگرفت تا بعد از مرگ تهیه‌کننده‌اش (فرامرز فرازمند) در مرداد سال 1389 که مجوز پخش نسخه‌ی ویدئویی‌اش صادر شد. بهرام رادان برای بازی در نقش اصلی این فیلم برنده‌ی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی جشنواره فیلم فجر شده و اردوان کامکار نیز برای موسیقی فیلم نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن بوده است.


خلاصه‌ی داستان

علی سنتوری که در اوج شهرت و محبوبیت خود قرار دارد با دختری به نام هانیه (با بازی گلشیفته فراهانی) آشنا شده و ازدواج می‌کند. آن دو زندگی خوبی دارند تا این که مشکلات زیادی برای علی ایجاد می‌شود، مشکلاتی مانند نداشتن درآمد، بدهکاری‌های زیاد و مجوز نگرفتن آهنگ‌هایش. همین مسائل باعث می‌شود که علی معتاد شده و به مرور اعتبارش را از دست دهد. زندگی علی و هانیه به هم ریخته و هانیه او را ترک می‌کند. زندگی علی تا حدی خراب می‌شود که به کارتون خوابی نیز کشیده می‌شود. اما در نهایت علی خود و زندگی‌اش را نجات می‌دهد.


عوامل فیلم

کارگردان: داریوش مهرجویی

تهیه‌کننده: فرامرز فرازمند؛ داریوش مهرجویی

نویسنده: وحیده محمدی‌فر؛ داریوش مهرجویی

بازیگران: بهرام رادان؛ گلشیفته فراهانی؛ مسعود رایگان؛ رؤیا تیموریان؛ مائده طهماسبی؛ نادر سلیمانی؛ مهیار پورحسابی؛ سیامک خواهانی؛ محمد سلوکی؛ حسن پورشیرازی؛ صدرالدین حجازی

موسیقی: محسن چاوشی؛ اردوان کامکار

فیلم‌بردار: تورج منصوری

تدوین: مهدی حسینی‌وند



sourehcinema