عباس مشهدی‌ زاده

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عباس مشهدی‌زاده
زادروز جلفای آذربایجان ۱۳۱۷ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی مجسمه‌سازی- مدرسه‌ی هنرهای زیبا
شغل و تخصص اصلی مجسمه‌ساز و نقاش
شغل و تخصص های دیگر نقشه‌بردار و مدرس هنر
آثار مجسمه‌های سعدی، زکریای رازی و آیت‌الله کاشانی (پارک ملت)
گروه مقاله نگارگری و مجسمه‌سازی
جوایز و افتخارات نشان درجه یک هنر(معادل دکتری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (1381) 
عباس مشهدی‌زاده
عباس مشهدی‌زاده

عباس مشهدی‌زاده (جلفای آذربایجان ۱۳۱۷ش-  )

از آثار عباس مشهدی‌زاده
از آثار عباس مشهدی‌زاده

 

مجسمه‌ساز، نقاش، نقشه‌بردار و استاد ایرانی رشته‌های هنر. در سال 1322 به‌همراه خانواده‌اش به تهران مهاجرت کرد. در سال 1334 وارد هنرستان هنرهای زیبا شد و در فاصله‌ی سال‌های 1335 تا 1338 در مدرسه‌ی عالی نقشه‌برداری به آموختن نقشه‌نگاری و نقشه‌برداری عکس پرداخت. او در سال‌های 1338 تا 1341 دوره‌ی کارشناسی رشته‌ی مجسمه‌سازی را در مدرسه‌ی هنرهای زیبا گذراند و در سال‌های 1341 تا 1347 در دانشگاه به تحصیل معماری تزئینی (طراحی محیطی) مشغول بود. او در سال 1347 در رشته‌ی معماری از دانشکده‌ی هنرهای تزیینی، مدرک کارشناسی دریافت کرده است. مشهدی‌زاده پس از سال 1347 تاکنون در دانشکده‌ی نقشه‌برداری، مدرسه‌ی عالی ساختمان دانشکده‌ی پلی‌تکنیک، دانشکده‌ی صدا و سیما و دانشکده‌ی میراث فرهنگی موسسه‌ی عالی آموزش سوره تدریس می‌کند و مدتی هم مدیریت بخش هنرهای تجسمی فرهنگسرای شفق را به عهده داشته است. او در سال 1381 موفق به اخذ نشان درجه یک هنر(معادل دکتری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده.

مشهدی‌زاده تنها هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی است که با داوری استاد علی‌اکبر صنعتی به این افتخار نائل آمده. او همچنین عضو شورای فنی و استاد آموزش کارگاهی و دروس نظری هنر در هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران است (از سال 1383). مشهدی‌زاده از هنرآموختگان کلاس‌های دکتر شکوه_ریاضی و همچنین از نویسندگان اساس‌نامه‌ی انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران برای گشایش انجمن در سال 1368 بوده است.

از جمله‌ی فعالیت‌های هنری مهم او به این موارد می‌توان اشاره کرد: تاسیس گروه نمایشی شاهنامه و نمایش سیاوش، به عنوان دستیار فریدون رهنما (1341) و همچنین همکاری در تدارک فیلم سیاوش در تخت جمشید؛ ارائه‌ی مجسمه در نمایشگاه تالار مدرسه‌ی هنرهای زیبا (1338)؛ شرکت در بی‌ینال سوم با مجسمه‌ی گاو (1341)؛ نمایش طراحی‌های او در کنار فرامرز پیلارام و بهزاد_گلپایگانی در تالار فرهنگ (1342)؛ ارائه‌ی نقش‌برجسته‌هایش در کنار آثار احمد_عالی و پیلارام در گالری بورگز (1345)؛ حضور دو مجسمه و سه طراحی‌اش در نمایشگاه بین‌المللی (1353)؛ نمایش مجموعه‌ای از طراحی‌هایش در دانشکده‌ی صدا و سیما (1357)؛ حضور در نمایشگاه چهره‌پردازی، با طراحی‌هایش (موزه‌ی هنرهای معاصر- 1370)؛ حضور در نمایشگاه بین‌المللی با طراحی‌هایش (1370)؛ نمایش مجسمه‌هایش در گالری سیحون (1370) و موزه‌ی هنرهای معاصر (جلوه‌های هنر ایران- 1371).

مشهدی‌زاده در سال 1371 به سفارش شهرداری، سه اثر (مشتمل بر مجسمه‌های سعدی، زکریای رازی و آیتالله کاشانی) ساخت که در پارک_ملت نصب شده. او در آموزش هنر، شیوه‌ای ابداعی دارد و در دانشکده‌ی صدا و سیما (در مقام مدیر گروه آموزشی) درسی را طراحی و راه‌اندازی کرده که در نوع خودش کم‌نظیر بوده. عنوان درس، شکل تصویری موسیقی بود و مشهدی‌زاده با همیاری هانیبال الخاص (نقاش) و فریدون_ناصری (آهنگ‌ساز) توانست رابطه‌ی تصویر و موسیقی را بر اساس دیالوگ‌های این دو استاد -در کنار هم- برای هنرجویانش تبیین کند. مشهدی‌زاده در کتاب سه جلدی تاریخ هنر ایران، به تاریخ هنر ایران از دویست سال پیش تا به امروز و هنرمندان و جریان‌های تاثیرگذار این دوره‌ها پرداخته است. مشهدی‌زاده مجسمه‌هایش را همواره با چوب، گچ، آهن و رزین می‌سازد.

 

منابع