عصر روز دهم (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مجتبی راعی، تولید سال 1387ش. در بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر سيمرغ زرين بهترين فيلم از نگاه ملی به عصر روز دهم تعلق گرفته است. نقش اصلی فیلم را هانیه توسلی بازی کرده است. راعی در عصر روز دهم با به تصوير کشيدن برخی حقايق و واقعيت‌های پس از جنگ و نمايش واقعيت‌های جامعه‌ی بحران‌زده‌ی عراق، ميان داستانی امروزی و معاصر با دفاع مقدس و حماسه‌ی عاشورا، پيوند برقرار می‌کند.

مدت فیلم: 90 دقیقه


خلاصه‌ی داستان

داستان این فیلم از خرمشهر و در دوران جنگ ایران و عراق آغاز می‌شود. پس از سکانس ابتدایی محور اصلی فیلم  خانم دكتری می‌شود كه به عراق سفر می‌كند تا خواهرش را ـ كه در زمان جنگ ایران و عراق به دست یك عراقی به نام محسن محمود افتاده ـ پیدا كند. الزام این جست‌وجو به حال مادر او بازمی‌گردد كه رو به مرگ است و می‌خواهد دختر گم‌كرده‌اش را ببیند و حالا كه صدام سقوط كرده بهترین زمان برای شروع این جست‌وجوست. او مرد عراقی و خواهرش را می‌یابد، اما مرد در ابتدا اجازه نمی‌دهد خانم دكتر، دختر را با خود ببرد و همه چیز را منكر می‌شود.


برخی از عوامل تولید

کارگردان: مجتبی راعی

نویسنده: مجتبی راعی

تهیه‌کننده: منوچهر محمدی

مدیر فیلم‌برداری: علیرضا پورامین

صدابردار: مهران ملکوتی

طراح صحنه و لباس: حسن روح‌پروری

طراح چهره‌پردازی: مهری شیرازی

جلوه‌های ویژه: جواد شریفی راد

بازیگران: هانیه توسلی؛ احمد مهران‌فر؛ آفرین عبیسی؛ سلیمه رنگزن؛ عبدالرضا الطائی؛ زهره حمیدی؛ جواد عاقبت‌بین؛ عطاءالله مرادی؛ آرش اسبقی