مارمولک (فیلم)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرویز پرستویی در یکی از صحنه‌های فیلم
پرویز پرستویی در یکی از صحنه‌های فیلم

مارمولک


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی کمال تبریزی. تبریزی این فیلم را در سال 1382 بر اساس فیلم‌نامه‌ی پیمان قاسم‌خانی و به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی تولید کرده است. داستان تابوشکن مارمولک که با اقتباس از فیلمی هالیوودی با عنوان «ما فرشته نیستیم»[۱] نوشته شده به مساله‌ی روحانیت در جامعه‌ی ایرانی می‌پردازد. فیلم برای نخستین بار در بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و توانست جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه را از آن خود کند. نقش اصلی مارمولک را پرویز پرستویی بازی کرده است.


خلاصه‌ی داستان

رضا مثقالی معروف به رضا مارمولک دزد سابقه‌داری است که بارها دستگیر و زندانی شده، اما در آخرین دستگیری، اتهام او سرقت مسلحانه است. رضا را به زندانی تحویل می‌دهند که رئیس آن مردی بسیار سختگیر و انعطاف‌ناپذیر است. او عقیده دارد باید آن‌قدر نسبت به مجرمان -با روش‌هایی خاص- سخت‌گیری کند که حتی فکر اعمال خلاف به مغزشان نرسد؛ و معتقد است زندانیان را به زور هم که شده باید وادار به درستکاری کرد تا به بهشت بروند. رضا در حادثه‌ای مجروح می‌شود و به بیمارستان خارج از زندان منتقل می‌شود. در آنجا لباس یک روحانی بیمار را می‌رباید و در لباس روحانیت موفق به فرار از بیمارستان می‌شود. او با مصونیتی که در لباس تازه پیدا کرده به یک شهرک مرزی می‌رود تا از این طریق و با گذرنامه‌ی جعلی از کشور خارج شود؛ اما با روحانی‌ای که قرار بوده به عنوان امام جماعت به آن روستا اعزام شود اشتباه گرفته می‌شود و امامت جماعت مسجد روستا را برعهده‌اش می‌گذارند. او با شیوه‌های خودش مردم را موعظه و راهنمایی می‌کند. در روستا مریدهای زیادی پیدا می‌کند و خود او نیز کم‌کم تحت تأثیر لباس و موقعیت جدید قرار گرفته و شخصیتش عوض می‌شود و در روستا نامش بر سر زبان‌ها می‌افتد و به اعمال مثبتی روی می‌آورد تا این‌که آقای مجاور رئیس زندان که همه جا به دنبال او می‌گردد، به سراغش می‌آید؛ اما او هم دیگر مایل نیست رضا را با دستبند دستگیر کند.


برخی از جوایز

بهترین فیلم فنی جشنواره بین‌المللی فیلم هامبورگ (منوچهر محمدی)؛ تندیس زرین بهترین بازیگر مرد هشتمین جشن بزرگ سینمای ایران (پرویز پرستویی)؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران برای نقش اول مرد از بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (پرویز پرستویی)؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه از بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (پیمان قاسم‌خانی)؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از بیست و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (منوچهر محمدی).


عوامل فیلم

کارگردان: کمال تبریزی

تهیه‌کننده: منوچهر محمدی

نویسنده: پیمان قاسم‌خانی

بازیگران: پرویز پرستویی؛ بهرام ابراهیمی؛ شاهرخ فروتنیان؛ رضا سعیدی؛ مهران رجبی؛ فریده سپاه‌منصور؛ سهیلا رضوی؛ رعنا آزادی‌ور؛ مائده طهماسبی؛ نقی سیف‌جمالی؛ مهرداد ضیایی؛ سیروس همتی؛ حسین سلیمانی؛ علی عابدینی

فیلم‌برداری: حمید خضوعی ابیانه

تدوین: حسین زندباف

موسیقی: محمدرضا علیقلی


sourehcinema


  1. We're No Angels