متولد ماه مهر

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

متولد ماه مهر


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی احمدرضا درویش. درویش به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر درام را در سال 1378 تولید کرده است. متولد مهر با شرکت در بخش سودای سیمرغ هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر در 8 رشته نامزد دریافت جایزه شد و نهایتا 4 سیمرغ بلورین (از جمله فیلم برگزیده‌ی تماشاگران) به این فیلم اهدا شد. متولد ماه مهر را می‌توان در زمان ساختش اثری پیشرو در عرصه‌ی‌ اجتماعی دانست. فیلم ماجرای عشق و علاقه‌ی‌ دو جوان، دانیال (محمدرضا فروتن) و مهتاب (میترا حجار) را روایت می‌کند که علاوه بر فاصله‌ی‌ طبقاتی، به‌نوعی فاصله‌ی‌ اعتقادی هم دارند.


خلاصه‌ی داستان

مهتاب، دختر دانشجویی كه در دانشجوی رشته‌ی جامعه‌شناسی با پدر مستبد، مادر و برادر كوچكترش زندگی می‌كند. او كه دلباخته‌ی دانیال همكلاسی‌اش است ماجرا را به مادرش می‌گوید و از او می‌خواهد كه جریان را به پدرش اطلاع دهد تا دانیال به خواستگاری‌اش بیاید. در دانشگاه مسأله‌ی جداسازی دختران از پسران با بیانیه‌ای كه تنی چند از دانشجویان در دیوار سالن دانشگاه نصب كرده‌اند حالت بحرانی و جدی به خود می‌گیرد. در زیر این بیانیه امضا و نام دانیال هم به چشم می‌خورد. دوستان مهتاب كه از امضای دانیال زیر بیانیه عصبانی هستند نامه‌ای جعلی را كه از طرف دانیال به مهتاب نوشته شده است رو می‌كنند. پدر مهتاب به سختی با دانیال برخورد می‌كند و به او گفته می‌شود كه از دانشگاه اخراج شده است. دانیال به زادگاهش در جنوب ـ اندیمشك ـ می‌رود و مدتی بعد مهتاب كه هنوز او را دوست دارد به نزد او می‌آید. ولی در پایان، زمانی كه می‌خواهد با موتورسیكلت مهتاب را به ایستگاه راه‌آهن برای بازگشت به تهران برساند به دلیل باران سیل‌آسایی كه می‌آید در یك رودخانه می‌افتند و به سختی خود را به یك خشكی می‌رسانند. آنها به زودی درمی‌یابند كه در یك منطقه‌ی مین‌گذاری شده گرفتار شده‌اند. بر اثر انفجار یك نارنجك، دانیال می‌میرد ولی پیش از مرگ از مهتاب می‌خواهد كه آن‌جا را ترك كند. مهتاب نیمی از پلاكی را كه بر گردن دانیال است جدا می‌كند و نزد خود نگاه می‌دارد.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین فیلم برگزیده‌ی تماشاگران از هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1378)؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (میترا حجار) از هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری (جهانگیر میرشکاری) از هجدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ تندیس زرین بهترین تدوین (بهرام دهقان) و بهترین صدابرداری (مهران ملکوتی و جهانگیر میرشکاری) از دوره‌ی چهارم جشن خانه‌ی سینما (1379).


عوامل فیلم

کارگردان: احمدرضا درویش

تهیه‌کننده: مؤسسه فرهنگ تماشا؛ سازمان توسعه سینمایی سوره

نویسنده: احمدرضا درویش

بازیگران: محمدرضا فروتن؛ میترا حجار؛ محمود عزیزی؛ لاله اسکندری؛ ایمان اشراقی؛ صبا کمالی

فیلم‌بردار: حسن پویا

تدوین: بهرام دهقان

طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهیمی

موسیقی: محمدرضا علیقلی

گروه صدا: جهانگیر میرشکاری؛ مهران ملکوتیcinematicket