مدار صفردرجه (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

مجموعه درام تلویزیونی به کارگردانی و نویسندگی حسن فتحی. این مجموعه در 30 قسمت از اردیبهشت 1386 از شبکه‌ی یک سیما بر روی آنتن رفت. بخش‌هایی از این مجموعه در پاریس و بوداپست فیلم‌برداری شده است. بهرام زند که مدیریت دوبلاژ کار را برعهده داشته در گفت‌وگویی مدعی شده که در حدود 60 دوبلور در این مجموعه به جای هنرپیشگان داخلی و خارجی گویندگی کرده‌اند.


خلاصه‌ی داستان

داستان مدار صفردرجه درباره‌ی دانشجوی جوان ایرانی به نام حبیب پارسا است که در آستانه‌ی جنگ جهانی دوم موفق به کسب بورسیه‌ی تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های فرانسه می‌شود. در آن‌جا او با دختری یهودی به نام سارا آشنا شده و دلباخته‌ی وی می‌شود. با حمله‌ی آلمان نازی به فرانسه و اشغال آن کشور به دست نازی‌ها حبیب که جان سارا را در خطر می‌بیند با تهیه‌ی پاسپورت جعلی برای وی، موفق به نجات او و مادرش و منتقل کردن آنها به ایران می‌شود؛ ولی خود وی در این حین به زندان می‌افتد. حبیب با کمک یکی از دوستانش از زندان آزاد شده و به کشور بازمی‌گردد. با این وجود پس از مدتی بر اثر پرونده‌سازی‌های عموی سارا که با صهیونیست‌ها همدست است و بر ضد یهودیان فعالیت می‌کند به زندان می‌افتد. در آخر حبیب پس از سال‌ها از زندان آزاد شده و موفق به دیدار سارا می‌شود.


برخی از عوامل تولید و بازیگران

تهیه‌کنندگان: حسن بشکوفه و عبدالله شهبازی

مدیر فیلم‌برداری: مرتضی پورصمدی

آهنگ‌ساز: فردین خلعتبری

خواننده: علیرضا قربانی

تدوینگر: بابک رضاخانی

صدابرداران: علی لطفی و محمود سعیدی

بازیگران: شهاب حسینی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، لعیا زنگنه، پیام دهکردی، رحیم نوروزی، ایرج راد، آتنه فقیه نصیری، ناتالی متی، فرخ نعمتی، کیومرث ملک‌مطیعی،