پدرسالار (مجموعه تلویزیونی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
از صحنه‌های سریال
از صحنه‌های سریال

مجموعه‌ی تلویزیونی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اکبر خواجویی و نویسندگی علی‌اکبر محلوجیان، محصول سال 1372- 1374. از شبکه‌ی دو تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شده است.

پدرسالار داستان زندگی خانواده‌­ای پرجمعیت، با محوریت پدری مهربان ولی خودرای (به نام اسدالله) را با بازی به‌یادماندنی محمدعلی کشاورز روایت می­‌کند. داستان سریال از ازدواج فرزند آخر اسدالله، به نام ناصر (با بازی ناصر هاشمی)، با آذر که دختر عموی اوست شروع می‌­شود. آذر که زنی شاغل و امروزی است خواهان زندگی در منزلی مستقل است. ولی اسدالله که این موضوع را برخلاف قواعد خود می‌­داند به شدت با این امر مخالفت می‌کند. این مساله باعث شروع اختلافات در خانه‌ی اسدالله می‌­شود و کم‌کم با اضافه شدن عروس دیگر اسدالله (به نام زهره با بازی اکرم محمدی) به این بازی، تشنج در خانواده‌ی اسدالله شروع شده و او خود را در برابر همسر و فرزندانش می­‌بیند.

مجموعه‌ی پدرسالار تاکنون چندین بار از شبکه‌­های مختلف سیما بر روی آنتن رفته است. این سریال در سال 1399 از شبکه آی‌فیلم برای بار چندم بر روی آنتن سیما رفت. بازی­‌های قوی ستارگان نام‌آشنا و تازه‌وارد آن سال‌­ها در کنار موضوعات پرمخاطبی چون آزادی زنان و تقابل نسل­‌های قدیم و جدید از ویژگی‌­های بارز این سریال بود که سبب اقبال گسترده‌ی مخاطبان به این مجموعه شد.

در این مجموعه هنرمندانی چون محمدعلی کشاورز، حمیده خیرآبادی، ناصر هاشمی، کمند امیرسلیمانی، اکرم محمدی، کتایون ریاحی، محمود پاک‌نیت، نعمت‌الله گرجی و جمیله شیخی نقش‌آفرینی کرده‌­اند.