پرستو گلستانی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرستو گلستانی
زادروز تهران 11 خرداد 1347ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی بازیگری و کارگردانی- دانشگاه آزاد
شغل و تخصص اصلی بازیگر
آثار درخت دوستی (۱۳۶۶)؛ عقیق (۱۳۶۸)؛ پدرسالار (۱۳۷۴)؛ همسران (۱۳۷۴)؛ وکلای جوان (۱۳۷۴)؛ مرد هزارچهره (۱۳۸۶)؛ به کجا چنین شتابان (۱۳۸۸)؛ مسیر انحرافی (۱۳۹۰)؛ دردسرهای عظیم (۱۳۹۳)؛ دردسرهای عظیم ۲ (۱۳۹۴)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس مهدی اخوان ثالث(دایی)
جوایز و افتخارات برنده‌ی تندیس زرین بهترین بازیگر نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی دفاع مقدس (1375)
پرستو گلستانی

پرستو گلستانی (تهران 11 خرداد 1347ش- )

بازیگر ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون. پس از اتمام تحصیلات متوسطه، در دوره‌ی کارشناسی رشته‌ی بازیگری و کارگردانی در دانشگاه آزاد تحصیل کرد و دوره‌ی دو سال و نیم بازیگری را نیز در مدرسه‌ی هنر و ادبیات صدا و سیما گذراند. او فعالیت هنری را از سال 1365 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و گروه تئاتر شاهر آغاز کرد.

وی در نمایش‌های میهمان ناخوانده بچه‌های محل، همان‌طور که بوده‌ایم، بلبل سرگشته، باغ آلبالو (اکبر زنجانپور)، بیست نمایش کوتاه درباره‌ی سلفی (محمد رحمانیان)، جنایت و مکافات، گل‌های شمعدانی (محمد یعقوبی)، قرمز و دیگران (محمد یعقوبی)، دشمن مردم (اکبر زنجانپورسه خواهر (اکبر زنجانپور)، شاپرک خانم و پرستویی که پرواز نمی‌دانست بازی کرده است و نمایش ساکن مثل زندگی را هم روی صحنه برده است. گلستانی در سال 1356 با بازی در مجموعه‌ی تلویزیونی درخت دوستی (سعید خاکسار) برای نخستین بار جلوی دوربین قرار گرفت و در سال‌های بعد در نمایش‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی زیادی بازی کرد. وی در سال 1366 با بازی در فیلم مار (مجید جوانمرد) برای نخستین بار حضور در عرصه‌ی سینما را نیز تجربه کرد، اگرچه کل بازی‌های سینمایی او طی مدتی بیش‌تر از سی‌سال بیش‌تر از 10 مورد نبوده است. پرستو گلستانی در سال 1374 خورشیدی با بازی نقش شخصیت «زری» در سریال پربیننده‌ی «پدرسالار» بیش از پیش دیده شد و به چهره‌ای آشنا برای مخاطبان تبدیل شد. درخشش او در تلویزیون با ایفای نقش در سریال دیگری در همان سال ادامه می‌یابد و بازی او در سریال مشهور «همسران» به کارگردانی بیژن بیرنگ و مسعود رسام جایگاه او را به‌عنوان بازیگری شناخته شده در تلویزیون ایران تثبیت می‌کند.

پرستو گلستانی خواهرزاده‌ی مهدی اخوان ثالث و همسر سابق بهروز بقایی است.


جوایز و افتخارات

نامزد دریافت آهوی بلورین بهترین بازیگر زن تلویزیون از پنجمین جشن سینمای ایران (1375) برای سریال بهاران در بهار؛ برنده‌ی تندیس زرین بهترین بازیگر نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی دفاع مقدس (1375) برای بازی در فیلم سرعت


فیلم‌های سینمایی

مار (۱۳۶۶)؛ مجنون (۱۳۶۹)؛ قافله (۱۳۷۱)؛ رابطه‌ی پنهانی (۱۳۷۱)؛ همسر (۱۳۷۲)؛ سرعت (۱۳۷۵)؛ هفت سنگ (۱۳۷۶)؛ قاعده‌ی بازی (۱۳۷۶)؛ عروس فراری (۱۳۸۳)؛ معبد جان (۱۳۸۷)


برخی از سریال‌های تلویزیونی

درخت دوستی (۱۳۶۶)؛ عقیق (۱۳۶۸)؛ پدرسالار (۱۳۷۴)؛ همسران (۱۳۷۴)؛ وکلای جوان (۱۳۷۴)؛ دنیای شیرین (۱۳۷۶)؛ دانی و من (۱۳۷۸)؛ داستان‌های نوروز (۱۳۷۹)؛ مرد هزارچهره (۱۳۸۶)؛ به کجا چنین شتابان (۱۳۸۸)؛ مسیر انحرافی (۱۳۹۰)؛ دردسرهای عظیم (۱۳۹۳)؛ دردسرهای عظیم ۲ (۱۳۹۴)