کیمیاوی ، پرویز (تهران ۱۳۱۸ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from پرویز کیمیاوی)
پرویز کیمیاوی
زادروز تهران ۱۳۱۸ش
محل زندگی ایران- فرانسه
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل تحصیل عکاسی و سینما در مدرسۀ‌ لوئیس لومیر و ایدک
شغل و تخصص اصلی مستندساز و کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینما
سبک مینیمال
آثار مغول‌ها (۱۳۵۲)؛ باغ سنگی (۱۳۵۴)؛ اوکی مستر (۱۳۵۷)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات خرس نقره‌ای جشنوارۀ فیلم برلین برای باغ سنگی (1976)
پرویز کیمیاوی
پرویز کیمیاوی

پرویز کیمیاوی (تهران ۱۳۱۸ش- ) Parviz Kimiavi

مستندساز و کارگردان و فیلمنامهنویس سینمای ایران. در کنار عباس کیارستمی، امیر نادری و سهراب شهیدثالث از شناخته‌شده‌ترین کارگردانان مینیمالیست ایرانی در مجامع خارجی است. در فیلمهای سینمایاش یا گذشته را در زمان حال میجوید و زمان حال را به شاهدی از زمان گذشته تبدیل میکند، یا عکس آن را نشان میدهد، که از آن جملهاند: مغولها‌ (۱۳۵۲)، باغسنگی ‌(۱۳۵۴)، اوکیمستر ‌(۱۳۵۷)، و ایرانسرایمناست (۱۳۷7).

کیمیاوی دوران کودکی و دورۀ دبیرستان را در شهر نیشابور سپری کرد، سپس به فرانسه رفت و ابتدا در مدرسۀ لوئیس لومیر[۱] (۱۳۴۳) و بعد در ایدک[۲] (۱۳۴۵) عکاسی و سینما خواند. مدتها دستیار کارگردان در شبکۀ تلویزیونی اُ آر تی اف[۳] فرانسه بود، و فیلمهای مستند ساخت؛ مانند سیاهو سفید (۱۳۴۲)، بازار شپشها (۱۳۴۳)، پنجبعدازظهر (۱۳۴۴)، و ماهمه ۶۸ (۱۳۴۷). ‌پس از بازگشت به ایران (۱۳۴۷)، به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران پیوست و فیلمهای مستندی همچون تپههایقیطریه‌ (۱۳۴۷)، شیراز هفتاد (۱۳۴۸)، مسجد گوهرشاد (۱۳۴۹)، بازارهایمشهد (۱۳۵۰)، از بجنورد تا قوچان (۱۳۵۰)؛ و یا ضامنآهو (۱۳۵۰) را ساخت. پ. مثلپلیکان (۱۳۵۱) نخستین فیلم مستند و داستانی اوست. کیمیاوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به فرانسه مهاجرت کرده و برای تلویزیون آموزشی پاریس چندین فیلم مستند ساخته است. وی طی سه دهۀ گذشته به ایران رفت‌وآمد داشته و علاوه بر فیلم‌ سینمایی ایرانسرایمناست، فیلم مستند پیرمرد و باغ سنگی‌اش (1382) با محوریت سرنوشت شخصیت اصلی فیلم دیگر او (باغ سنگی) حاصل این دوره است.

فیلمهای کیمیاوی جوایز متعددی دریافت کردهاند. از جمله خرس نقره‌ای جشنوارۀ فیلم برلین برای باغ سنگی (1976) و جایزه بزرگ منتقدان خارجی جشنوارۀ مونت-کارلو[۴] و جایزۀ ویژۀ هیأت داوران همین جشنواره برای فیلم یا ضامن آهو (1971).


آثار سینمایی

  • مغول‌ها
  • اوکی مستر
  • ایران سرای من است
  1. École nationale supérieure Louis-Lumière
  2. Institut des hautes études cinématographiques
  3. Office de Radiodiffusion Télévision Française
  4. Festival de Télévision de Monte-Carlo