چهارمحال و بختیاری

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

چهارمَحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری
کشور ایران
جمعیت ۸۵۷,۹۱۰ نفر (۱۳۸۵ش)
موقعیت مرکز غربی ایران - جنوب و غرب استان اصفهان، شرق استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان، و جنوب شرقی استان لرستان
مرکز شهرکرد
تعداد شهرستان‌ها ۶
تعداد بخش ها ۱۷
کوه‌های استان زردکوه (۴,۲۲۵ متر)، کوه کربوش (۳,۹۷۴ متر)، هفت‌چشمه‌ (۳,۹۷۲ متر)، هزاردره‌ (۳,۸۶۲ متر)، کلار (۳,۸۳۲ متر)، سالدارون (۳,۶۲۱ متر)
رودهای استان آب کوهرنگ، زاینده‌رود، آب‌گرم، آب بازُفت
اقلیم معتدلِ مایل به سرد و نیمه‌مرطوبِ مایل به خشک
تولیدات و صنایع مهم فرآوده‌های کشاورزی: غلات، برنج، حبوبات، سیب‌زمینی، علوفه، انواع میوه، و چغندرقند - فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی: تولید قند و شکر، شیشه و بلور، مصالح ساختمانی، و فرش‌بافی، و نساجی
قلعه جوقان، 38کيلومتري شهرکرد
قلعه جوقان، 38کيلومتري شهرکرد

استانی در مرکز غربی ایران، بین استان اصفهان در شمال و شرق، استان کهگیلویه و بویراحمد و استان خوزستان در غرب، و استان لرستان در شمال غربی قرار دارد. این استان، که در ناحیۀ مرکزی گرانکوه زاگرس قرار دارد، کوهستانی است و کوه‌های بلندی چون زردکوه با ارتفاع ۴,۲۲۵ متر (بلندترین کوه این استان)، کوه کربوش (۳,۹۷۴ متر)، هفت‌چشمه‌ (۳,۹۷۲ متر)، هزاردره‌ (۳,۸۶۲ متر)، کلار (۳,۸۳۲ متر)، سالدارون (۳,۶۲۱ متر)، و کوه‌های بسیار دیگری که ارتفاعشان غالباً از ۳,۵۰۰ متر بالاتر است، در آن‌جا دیده می‌شوند. کوه‌های مزبور، که رودخانه‌های متعددی از آن‌ها سرچشمه می‌گیرند، پوشیده از جنگل و در بیشتر فصل‌های سال از برف پوشیده‌اند و آب نسبتاً فراوان این استان را تأمین می‌کنند. اقلیم این استان معتدلِ مایل به سرد و نیمه‌مرطوبِ مایل به خشک است و رودخانه‌هایی مانند آب کوهرنگ، زاینده‌رود، آب‌گرم، آب بازُفت، و ریزابه‌های فراوان دیگری که به زاینده‌رود می‌ریزند و یا سرچشمه‌های رود کارون را تشکیل می‌دهند، در آن جریان دارند. سد و تونل کوهرنگ، که آب یکی از سرچشمه‌های کارون را به زاینده‌رود منتقل می‌کند، در همین استان قرار دارد. بیش از ۸۰ درصد اراضی استان چهارمحال و بختیاری از کوه پوشیده شده است و دره‌های متعدد آن‌ها شبکۀ آب‌های وسیع مناسب دامداری و پرورش مرغ و ماهی را تشکیل می‌دهند. فرآورده‌های کشاورزی این استان عبارت‌اند از غلات، برنج، حبوبات، سیب‌زمینی، علوفه، انواع میوه، و چغندرقند. صنایعی چون تولید قند و شکر، شیشه و بلور، مصالح ساختمانی، و فرش‌بافی، و نساجی بخشی از فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی آن را تشکیل می‌دهند. استان چهارمحال و بختیاری با ۸۵۷,۹۱۰ نفر (۱۳۸۵) جمعیت از شش شهرستان و هفده بخش با مرکزیت اداری شهرکرد تشکیل یافته است. چهارمحال و بختیاری در تقسیمات کشوری ۱۳۱۶ جزو استان هفتم بود و در تقسیمات ۱۳۴۰ به فرمانداری کل بختیاری و چهارمحال تبدیل شد و در تقسیمات بعد به استان چهارمحال و بختیاری تغییر نام داد.