یی یون لی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یی یون لی
Yiyun Li
زادروز 1972
ملیت چینی-آمریکایی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی ارشد ایمنی‌شناسی و نویسندگی خلاق
شغل و تخصص اصلی داستان‌نویس
آثار هزارسال دعای خیر
گروه مقاله ادبیات غرب
جوایز و افتخارات  جایزه‌ی بین‌المللی فرانک اوکانر، جایزه‌ی قلم همینگوی، کتاب اول گاردین

(1972, Yiyun Li) نویسنده‌ی چینی-امریکایی. برای رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش برنده‌ی جوایز معتبر متعددی شده است. در سال 1996 به آمریکا مهاجرت کرد و در رشته‌ی ایمنی‌شناسی[۱] کارشناسی ارشد گرفت. چند سال بعد، تغییر مسیر داد و در رشته‌ی نویسندگی خلاق تحصیل کرد. داستان‌هایش در مجلات مختلفی مانندنیویورکر[۲] و پاریس ریویو[۳] به چاپ رسیده است و خود، سردبیری مجله‌ی ادبی یک فضای عمومی[۴] را بر عهده دارد. 

اولین مجموعه داستانش هزار سال دعای خیر[۵] برنده‌ی جوایز بسیاری از جمله جایزه‌ی بین‌المللی فرانک اوکانر[۶]، قلم همینگوی[۷]، کتاب اول گاردین[۸] و ... شد. همچنین، دو داستان از این مجموعه مورد اقتباس سینمایی قرار گرفت.

یی یون لی در سال 2012 دوره‌ای از افسردگی شدید را تجربه کرد و دوبار دست به خودکشی زد. بعد از تمام شدن دوران بستری در بیمارستان، علاقه‌اش را به نوشتن داستان از دست داده بود. به همین خاطر برای مدتی مشغول خواندن زندگی‌نامه شد و یکی دو سال بعد، دوباره نویسندگی را از سر گرفت. پس از این دوران، پسر شانزده ساله‌ی وی خودکشی کرد و آخرین کتاب لی، شرح مکالمات تخیلی او و پسرش پس از مرگ است. از لی دو مجموعه داستان به فارسی ترجمه شده است.

یی یون لی

 


 

  1. immunology
  2. Newyorker
  3. Paris Review
  4. A public space
  5. A Thousand Years of Good Prayers
  6. Frank O'Connor International Short Story Award
  7. PEN/Hemingway Award
  8. Guardian First Book Award