آلن، وودی (۱۹۳۵)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

وودی آلن (۱۹۳۵م- ) (Allen, Woody)

وودی آلن
Woody Allen
زادروز بروکلین نیویورک ۱۹۳۵م
ملیت امریکایی
شغل و تخصص اصلی بازیگر و کارگردان
شغل و تخصص های دیگر فیلم‌نامه‌نویس
آثار آنی هال (۱۹۷۷م)، منهتن (۱۹۷۹م)، هانا و خواهرانش (۱۹۸۶م)، روزهای رادیو (۱۹۸۷م)،‌ جنایت و جنحه (۱۹۸۹م)،‌ گلوله‌ها بر فراز برادوی (۱۹۹۴م)، ‌و شالوده‌شکنی هری (۱۹۹۷م)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات اسکار بهترین فیلم برای آنی هال (۱۹۷۷م)
وودی آلن
وودی آلن

(نام اصلی: آلن استوارت کونیگزبرگ[۱]) فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان، و بازیگر امریکایی. از کارگردانان مؤلف سینمای معاصر امریکاست که چندین فیلم‌نامۀ جدی و کمدی نوشته و آن‌ها را کارگردانی کرده، و در بیشترشان به ایفای نقش پرداخته است. مضمون این فیلم‌ها متأثر از دل‌مشغولی‌های زیبایی‌شناختی، دینی، و جنسی خود اوست. فیلم‌نگاری‌اش شامل آثار تحسین‌شده‌ای است، همچون آنی هال[۲] (۱۹۷۷م)، که برندۀ جایزۀ اسکار بهترین فیلم ۱۹۷۷ شد، منهتن[۳] (۱۹۷۹م)، هانا و خواهرانش[۴] (۱۹۸۶م)، روزهای رادیو[۵] (۱۹۸۷م)،‌ جنایت و جنحه[۶] (۱۹۸۹م)،‌ گلوله‌ها بر فراز برادوی[۷] (۱۹۹۴م)، ‌و شالوده‌شکنی هری[۸] (۱۹۹۷م).

او در سال ۲۰۰۰م فیلم تبهکاران خرده پا[۹] را کارگردانی و در آن بازی کرد. وودی آلن در منطقۀ بروکلین نیویورک در یک خانوادۀ متوسط یهودی به‌دنیا آمد. در اوایل دهۀ ۱۹۶۰م در گروه‌ کمدی نیویورک در نقش آدمی روان‌رنجور و مضطرب بازی کرد؛ سپس به نوشتن نمایش‌نامه و بازی در فیلم رو‌‌آورد. نخستین فیلم‌نامه‌ای که نوشت و در فیلم آن بازی کرد، تازه چه خبر پوسی‌کت؟[۱۰] (۱۹۶۵م) نام دارد. مستندی دربارۀ وودی آلن، در آوریل ۱۹۹۸م در امریکا به نمایش درآمد.
 

 


  1. Allen Stewart Konigsberg
  2. Annie Hall
  3. Manhattan
  4. Hannah and Her Sisters
  5. Radio Days
  6. Crimes and Misdemeanours
  7. Bullets Over Broadway
  8. Deconstructing Harry
  9. Small Time Crooks
  10. ?What’s New Pussycat