احمدی گیوی، حسن (خلخال ۱۳۰۶-۱۳۹۱ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

حسن احمدی گیوی (خلخال ۱۳۰۶- ۱۳۹۱ش)

حسن احمدی گیوی
زادروز خلخال ۱۳۰۶ش
درگذشت ۱۳۹۱ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دانشنامه کارشناسی ارشد فلسفه و علوم تربیتی- دانشنامه دکتری زبان و ادبیات فارسی
شغل و تخصص اصلی لغت‌شناس و پژوهشگر دستور زبان فارسی و ترکی
آثار آیین پژوهش و مرجع‌شناسی؛ دستور زبان فارسی (۲ جلد) به همراه حسن انوری؛ دستور زبان ترکی؛ دستور تطبیقی زبان ترکی به فارسی؛ ادب و نگارش؛ گزیده اشعار و مقالات دهخدا؛ گلستان سعدی، مقدمه، شرح و تعلیقات؛ از فن نگارش تا هنر نویسندگی
گروه مقاله زبان‌شناسی
حسن احمدی گیوی
حسن احمدی گیوی

پژوهشگر و لغت‌شناس ایرانی، استاد دستور زبان فارسی و ترکی. در مدرسۀ ناصری خلخال تحصیل کرد. مدارج دانشگاهی را تا اخذ دانشنامۀ کارشناسی ارشد در رشتۀ فلسفه و علوم تربیتی ادامه داد، اما به سبب علاقه‌اش، به ادامۀ تحصیل در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی پرداخت و با ارائۀ رساله‌ای با عنوان «دستور تاریخی فعل» دانشنامۀ دکتری گرفت (۱۳۴۴ش). وی از ۱۳۴۰ به‌ دعوت محمد معین همکاری خود را با مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا آغاز کرد.

احمدی گیوی بیش از ۵۰ کتاب در زمینۀ ادبیات فارسی تألیف کرده است. کتاب دستور تاریخی فعل (در ۲ جلد) به عنوان کتاب برتر سال از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد، که محصول بیش از چهار دهه تحقیق و مطالعۀ اوست.

از آثار دیگر اوست: آیین پژوهش و مرجع‌شناسی؛ دستور زبان فارسی (۲ جلد) به همراه حسن انوری؛ دستور زبان ترکی؛ دستور تطبیقی زبان ترکی به فارسی؛ ادب و نگارش؛ گزیده اشعار و مقالات دهخدا؛ گلستان سعدی، مقدمه، شرح و تعلیقات؛ از فن نگارش تا هنر نویسندگی.