اخوان لنگرودی، مهدی (لنگرود ۱۳۲۴ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

مهدی اخوان لنگرودی (لنگرود ۱۳۲۴ش- وین 5 خرداد 1399ش)

مهدی اخوان لنگرودی
زادروز لنگرود ۱۳۲۴ش
درگذشت وین 5 خرداد 1399ش
محل زندگی اتریش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل جامعه‌شناسی- دانشگاه ملی ایران
شغل و تخصص اصلی شاعر و داستان‌نویس
سبک شعر نیمایی و منثور
آثار سپیدار؛ یک هفته با شاملو؛ ای دل بمیر یا بخوان (برگردان اشعار خوآن رامون خیمنس)
گروه مقاله ادبیات فارسی
مهدی اخوان لنگرودی
مهدی اخوان لنگرودی

(تخلص: آماج) شاعر و داستان‌نویس ایرانی. اخوان لنگرودی در سال ۱۳۵۱ از دانشگاه ملی ایران در رشتۀ جامعه‌شناسی فارغ‌التحصیل و برای اخذ مدرک دکتری راهی وین (پایتخت اتریش) شد. وی در شعر به شیوۀ جدید (نیمایی و منثور) گرایش داشت. همچنین به داستان‌نویسی هم پرداخته و یک هفته با شاملو (تهران، ۱۳۷۳) ازجملۀ آثار اوست. سپیدار (تهران، ۱۳۴۵) و خانه (تهران، ۱۳۷۵) در زمرۀ دفترهای شعرِ‌ وی است. اخوان لنگرودی که طی چند دهۀ اخیر در وین زندگی و فعالیت می‌کرد بر اثر عارضۀ مغزی در همان شهر درگذشت و به خاک سپرده شد. شعر ترانۀ معروف گل یخ (با صدای کورش یغمایی) از سروده‌های اوست. رمان ارباب پسر هم از نظر نثر و شیوۀ نگارش و هم از نظر ساختاری از رمان‌های بسیار خوب ایرانی است که برخی منتقدان آن را با رمان «کلیدر» محمود دولت‌‌آبادی قیاس کرده‌اند.[۱]


فهرست آثار

مجموعه شعر‌: سپیدار (تهران، ۱۳۴۵)؛ چوب و عاج (۱۳۶۹)؛ آبنوس بر آتش (۱۳۷۰)؛ خانه (۱۳۷۵)؛ خانه (تهران، ۱۳۷۵)؛ سالیا (۱۳۷۸)؛ گل یخ (برگزیده اشعار ۱۳۷۸).

داستان: آنوبیس (۱۳۷۴)؛ درمان (۱۳۷۵)؛ پنجشنبه سبز (۱۳۷۵)؛ ارباب پسر (۱۳۷۷)؛ در خم آهن (۱۳۷۹)؛ الا تی تی (۱۳۷۸)؛ توسکا (۱۳۹۲).

گفت‌وگو، خاطره و ترجمه: یک هفته با شاملو (۱۳۷۳)؛ ای دل بمیر یا بخوان (برگردان اشعار خوآن رامون خیمنس ۱۳۷۳)؛ خدا غم را آفرید، نصرت را آفرید (۱۳۸۰)؛ ببار اینجا بر دلم (گفتگوی بهزاد موسایی با مهدی اخوان لنگرودی ۱۳۸۴)؛ از کافه نادری تا کافه فیروز (۱۳۹۲).