ارتفاع پست

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

ارتفاع پست Low Heights


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی ابراهیم حاتمی‌کیا. حاتمی‌کیا به عنوان کارگردان این فیلم را در سال 1379 تولید کرده است. ارتفاع پست نخستین بار در بیستمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر و به صورت گسترده از ۲ مرداد ۱۳۸۱ به نمایش درآمد. این فیلم که براساس یک ماجرای واقعی ساخته شده، در جشنواره‌ی فجر به عنوان فیلم منتخب تماشاگران انتخاب شد و سیمرغ این بخش را از آن خود کرد.


خلاصه‌ی داستان

قاسم جنگ‌زده‌ای است که در اثر مشکلات مالی تصمیم می‌گیرد با ربودن هواپیمای مقصد بندرعباس آن را به دوبی هدایت کند. او همسر باردار و پسر معلول خود، خواهر و برادرانش را نیز همراه کرده است. همسرش (نرگس) از ماجرا و تصمیم قاسم باخبر است و بقیه برای یافتن کار و زندگی بهتر در محلی جدید با او همراه می‌شوند. قاسم برای این کار اسلحه‌ای تهیه کرده که در آخرین لحظات همسرش به او می‌گوید که آن را نیاورده. قاسم هم مجبور می‌شود با حمله به یکی از محافظین هواپیما اسلحه‌ی او را تصاحب نماید و با آن خلبان را تهدید کند تا هواپیما را به سمت دوبی منحرف کند. این در حالی است که محافظ دوم ناگهان با آزاد کردن همکارش و کنترل هواپیما، مجدداً تغییر مسیر می‌دهد. اما نرگس در این وضعیت اسلحه‌ی مخفی کرده را بیرون آورده و طی یک درگیری، به کمک برادرانش مجدداً کنترل هواپیما را به دست می‌گیرند. همزمان با دنیا آمدن فرزند قاسم، هواپیما در محلی نامعلوم فرود اضطراری می‌کند. هر کدام از مسافران آن محل را مکان مورد نظر خود می‌بیند.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران از دوره‌ی بیستم جشنواره‌ی فیلم فجر؛ دیپلم افتخار بازیگر نقش اول زن (گوهر خیراندیش) از دوره‌ی بیستم جشنواره‌ی فیلم فجر؛ تندیس زرین بهترین کارگردانی از دوره‌ی ششم جشن خانه‌ی سینما (1381ش)؛ دومین فیلم از دوره‌ی هفدهم منتخب نویسندگان و منتقدان سینمایی (1381ش)


عوامل فیلم

کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا

تهیه‌کننده: منوچهر محمدی

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌کیا؛ اصغر فرهادی

بازیگران: حمید فرخ‌نژاد؛ لیلا حاتمی؛ گوهر خیراندیش؛ محمدعلی اینانلو؛ شهرام قائدی؛ امیر آقایی.

فیلم‌بردار: حسن پویا

تدوین: هایده صفی‌یاری

موسیقی: محمدرضا علیقلی

طراح صحنه و لباس: عبدالحمید قدیریان

طراح چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی

گروه صدا: کیوان جهانشاهی؛ اصغر آبگون[۱]