استنلی میلگرام

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
استنلی میلگرام (Stanley Milgram)
زادروز نیویورک سیتی 1933م
درگذشت نیویورک سیتی 1984م
ملیت امریکایی
تحصیلات و محل تحصیل اخذ دکترا در رشتۀ روان‌شناسی از دانشگاه هاروارد
شغل و تخصص اصلی روان‌شناس اجتماعی
شغل و تخصص های دیگر استاد دانشگاه‌های ییل و هاروارد
فعالیت‌های مهم آزمایش میلگرام
گروه مقاله روانشناسی و روانپزشکی
جوایز و افتخارات یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ روان‌شناسی اجتماعی- کسب رتبۀ چهل و ششم شاخص‌ترین روان‌شناسان قرن بیستم
استنلی میلگرام (سال 1980)

استنلی میلگرام (1933-1984) (Stanley Milgram)

روان‌شناس اجتماعی[۱] اهل ایالات متحدۀ امریکا که بیشتر برای «آزمایش میلگرام»[۲] مشهور است. او را یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ روان‌شناسی اجتماعی می‌دانند. طبق بررسی مجلۀ علمی "انجمن روان‌شناسی امریکا"[۳]، منتشرشده در 2002، میلگرام در رتبۀ چهل و ششم شاخص‌ترین روان‌شناسان قرن بیستم قرار دارد.

در یک خانوادۀ یهودی در برانکس[۴] نیویورک‌ سیتی[۵] متولد شد. طی جنگ جهانی اول[۶]، خانواده‌اش به ترتیب از رومانی[۷] و مجارستان[۸] به امریکا مهاجرت کرده بودند. پدرش نانوا بود و درآمد متوسطی داشت. او دومین فرزند خانواده بود. در دبیرستان جیمز مونرو[۹] در برانکس همراه با فیلیپ_زیمباردو[۱۰] تحصیل کرد و از دانش‌آموزان ممتاز بود و بین هم‌سالانش رهبری عالی به شمار می‌رفت. میلگرام ابتدا در رشتۀ علوم سیاسی به تحصیل پرداخت، اما سپس تصمیم گرفت دکترای خود را در رشتۀ روان‌شناسی از دانشگاه هاروارد بگیرد. پس از اخذ مدرک دکترا در 1961، در دانشگاه‌های ییل[۱۱] و هاروارد[۱۲] به تدریس پرداخت و سپس تا هنگام مرگش، در مرکز تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیویورک استاد بود.

در زمانی که روان‌شناس دانشگاه ییل و دستیار پروفسور گوردون آلپورت[۱۳] بود، در 1961 و یک سال پس از محاکمۀ آدولف آیشمان[۱۴]، سرهنگ عالی‌رتبه‌ی نازی، آزمایش بحث‌برانگیز میلگرام را برای سنجش میزان فرمانبرداری[۱۵] افراد از اقتدار یا اتوریته[۱۶] انجام داد. او می‌خواست بداند که افراد در فرمانبرداری از دستورات تا چه حد مطیع‌اند، و این‌که آیا آیشمان و میلیون‌ها آلمانی دیگر، همگی گناهکار بوده‌اند یا این‌که شهروندانی عادی بودند که تنها از دستورات مافوق‌شان پیروی می‌کردند؟ آزمایش او متمرکز بود بر تضاد و کشمکشی که بین فرمانبرداری از اقتدار از یک‌سو، و وجدان شخصی فرد از سوی دیگر شکل می‌گیرد. 

میلگرام خلاصه و نتیجۀ آزمایش‌هایش در موضوع اتوریته را نخستین‌بار در 1963 در یک مجلۀ روان‌شناسی چاپ کرد که بعدها به‌طور مفصل‌تر در کتابش با عنوان اطاعت از اقتدار: مشاهده‌ای تجربی[۱۷] در 1974 به چاپ رساند. او در تفسیر آزمایش خود گفت که وقتی افراد در یک وضعیت اجتماعی قرار می‌گیرند، دو حالت رفتاری را از خود بروز می‌دهند: 1- در زمان‌هایی که بر مبنای مسئولیت شخصی تصمیم‌گیری می‌کنند که در این صورت وجدان‌ خود را دخالت می‌دهند، از منطق‌شان استفاده می‌کنند و به پیامدهای احتمالی تصمیم و رفتار خویش می‌اندیشند (حالت مستقل). 2- در اوقاتی که بر اساس مأموریت شغلی رفتار می‌کنند که در چنین شرایطی، وجدان و اخلاق و منطق جایش را به «مأمور و معذور بودن» می‌دهد و افراد مسئولیتِ اخلاقی عواقب اعمال‌شان را بر دوش کسی می‌اندازند که دستورات را صادر می‌کند تا به نوعی خودشان را تبرئه ‌کنند (حالت عاملیت).

میلگرام پس از پنجمین حملۀ قلبی، در شهر نیویورک درگذشت.

 

منابع:

https://www.simplypsychology.org/milgram.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Milgram

 


 1. social psychologist
 2. Milgram experiment
 3. (American Psychological Association (APA
 4. Bronx
 5. New York City
 6. World War I
 7. Romania
 8. Hungary
 9. James Monroe High School
 10. Philip Zimbardo
 11. Yale
 12. Harvard
 13. Gordon Allport
 14. Adolf Eichmann
 15. obedience
 16. authority
 17. Obedience to Authority; An Experimental View