شنگله، اسماعیل (تهران ۱۳۱۵ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from اسماعیل شنگله)
اسماعیل شنگله
زادروز تهران 13 خرداد 1315ش
درگذشت تهران 25 تیر 1401ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمايشی وين
شغل و تخصص اصلی بازیگر تئاتر، تلویزیون، و سینما
آثار بهشت‌ گمشده‌، روزهای‌ زندگی‌، و چراغ‌های‌ خاموش‌ و پارتی‌ (سامان‌ مقدم‌، ۱۳۷۹)، سگ‌کشی‌ (بهرام‌ بیضایی‌، ۱۳۷۹)، آبی‌ (حمید لبخنده‌، ۱۳۷۹)، و گاهی‌ به ‌آسمان‌ نگاه‌ کن‌ (کمال‌ تبریزی‌، ۱۳۸۱)
گروه مقاله تیاتر
اسماعیل شنگله

اسماعیل شنگله (تهران ۱۳۱۵ش- تهران 25 تیر 1401ش)

بازیگر تئاتر، تلویزیون، و سینمای ایران. بازی در تئاتر را از سال 1332 در جامعۀ باربد آغاز نمود و در سال 1335 به هنرستان هنرپيشگی تهران راه يافت. از سال 1338 به استخدام ادارۀ هنرهای دراماتيک درآمد و در سال 1340 برای ادامه تحصيل به آلمان و اتريش رفت. در سال 1348 در رشتۀ کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمايشی وين فارغ‌التحصیل گرديد و از سال 1348 در ادارۀ تئاتر، دانشکده‌های هنرهای دراماتيک و هنرهای زيبا و شورای نمايش تلويزيونی مشغول کار شد. شنگله در سال 1374 از تلويزيون بازنشسته شده و به فعاليت خود در زمينۀ فيلم و سريال و تئاتر ادامه داده است.

ولی در آثار پرشماری، از جمله در مجموعه‌های‌ تلویزیونی بهشت‌ گمشده‌، روزهای‌ زندگی‌، و چراغ‌های‌ خاموش‌ و فیلم‌های سینمایی پارتی‌ (سامان‌ مقدم‌، ۱۳۷۹)، سگ‌کشی (بهرام‌ بیضایی‌، ۱۳۷۹)، آبی‌ (حمید لبخنده‌، ۱۳۷۹)، و گاهی‌ به ‌آسمان‌ نگاه‌ کن‌ (کمال‌ تبریزی‌، ۱۳۸۱) به‌ایفای نقش پرداخته است.

اسماعیل شنگله براثر عوارض بیماری کرونا درگذشت.