اسپیلبرگ، استیون (۱۹۴۷)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

استیون اسپیلبرگ (۱۹۴۷م- ) (Spielberg, Steven)

استیون اسپیلبرگ
Steven Spielberg
زادروز ۱۹۴۷م
ملیت امریکایی
شغل و تخصص اصلی کارگردان و تهیه‌کننده
شغل و تخصص های دیگر نویسنده سینما
آثار آرواره‌ها (۱۹۷۵)، برخورد نزدیک از نوع سوم (۱۹۷۷)، مهاجمان صندوقچۀ گمشده (۱۹۸۱)، ای‌تی، موجود فرازمینی (۱۹۸۲)، پارک ژوراسیک (۱۹۹۲)، فهرست شیندلر (۱۹۹۳، برندۀ جوایز متعدد)، و نجات سرباز رایان (۱۹۹۸)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات اولین جایزه اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم (برای فهرست شیندلر) - دومین جایزه اسکار بهترین کارگردانی (برای نجات سرباز رایان) - جایزۀ اروینگ تالبرگ (۱۹۸۷) از آکادمی هنر و علوم سینمایی - جایزۀ یک عمر فعالیت سینمایی، از سوی مؤسسۀ فیلم امریکا (۱۹۹۵)
استیون اسپیلبرگ
استیون اسپیلبرگ

کارگردان، نویسنده، و تهیه‌کنندۀ امریکایی. از موفق‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینمای امریکا به لحاظ تجاری است. کارش را در تلویزیون آغاز کرد و دوئل[۱] (۱۹۷۱) مشهورترین فیلم او در مقام کارگردان است. در کارنامۀ او فیلم‌های پرفروشی به‌چشم می‌خورد همچون آرواره‌ها[۲] (۱۹۷۵)، برخورد نزدیک از نوع سوم[۳] (۱۹۷۷)، مهاجمان صندوقچۀ گمشده[۴] (۱۹۸۱)، ای‌تی، موجود فرازمینی[۵] (۱۹۸۲)، پارک ژوراسیک[۶] (۱۹۹۲)، فهرست شیندلر[۷] (۱۹۹۳، برندۀ جوایز متعدد)، و نجات سرباز رایان[۸] (۱۹۹۸). در ۱۹۹۴ با مشارکت دیوید گفن[۹] و جفری کتزنبرگ[۱۰] استودیوی جدیدی با نام دریم وُرکز اس‌کی‌جی[۱۱] در هالیوود تأسیس کرد، ولی هنوز فیلم‌سازی مستقل باقی مانده است.

قطار سریع‌السیر شوگرلند[۱۲]، نخستین فیلم سینمایی‌اش، را در ۱۹۷۴ کارگردانی کرد. دومین فیلم سینمایی‌اش آرواره‌ها بود که ۲۶۰میلیون دلار فروش کرد و نام او را به منزلۀ آدم دوراندیش سینما بر سر زبان‌ها انداخت و موجب شد تا دورۀ تازه‌ای از تولید فیلم‌های پرفروش با درون‌مایه‌های تخیلی آغاز شود. برای فهرست شیندلر اولین جایزۀ اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم، و برای نجات سرباز رایان دومین جایزۀ اسکار بهترین کارگردان را دریافت کرد. در ۱۹۸۷ جایزۀ اروینگ تالبرگ[۱۳] را از سوی آکادمی هنر و علوم سینمایی، و در ۱۹۹۵ جایزۀ یک عمر فعالیت سینمایی را از سوی مؤسسۀ فیلم امریکا را به‌دست آورد.

 


 1. Duel
 2. Jaws
 3. Close Encounters of the Third Kind
 4. Raiders of the Lost Ark
 5. ET, The Extra-Terrestrial
 6. Jurassic Park
 7. Schindler’s List
 8. Saving Private Ryan
 9. David Geffen
 10. Jeffrey Katzenberg
 11. DreamWorks SKG
 12. The Sugarland Express
 13. Irving Thalberg