اسکورسیزی، مارتین (۱۹۴۲)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
مارتین اسکورسیزی
Martin Scorsese
زادروز ۱۹۴۲م
ملیت امریکایی
شغل و تخصص اصلی کارگردان سینما
شغل و تخصص های دیگر فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده
آثار خیابان‌های پایین ‌شهر (۱۹۷۳)، رانندۀ تاکسی (۱۹۷۶)، گاو خشمگین (۱۹۸۰)، دوستان خوب (۱۹۹۰)، و عصر معصومیت (۱۹۹۳)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات نخل طلای جشنوارۀ کن برای فیلم راننده تاکسی (1976)؛ بهترین کارگردانی جشنوارۀ کن برای فیلم بعد از ساعت‌ها (1985)؛ شیر نقره‌ای جشنوارۀ ونیز برای کارگردانی فیلم رفقای خوب (1990)؛ جایزۀ گلدن گلوب بهترین کارگردانی برای فیلم دار و دسته‌های نیویورکی (2003)؛ جایزۀ اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم جدامانده (2007)؛ جایزۀ گلدن گلوب بهترین کارگردانی برای فیلم هوگو (2012)

مارتین اسکورسیزی (۱۹۴۲م - ) (Scorsese, Martin)

مارتین اسکورسیزی
از راست عباس کیارستمی و مارتین اسکورسیزی
از راست عباس کیارستمی و مارتین اسکورسیزی

کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، و تهیه‌کنندۀ امریکایی. از افراد تأثیرگذار در سینمای مدرن امریکا به شمار می‌آید و آثار کلاسیکی همچون خیابان‌های پایین ‌شهر[۱] (۱۹۷۳)، رانندۀ تاکسی[۲] (۱۹۷۶)، گاو خشمگین[۳] (۱۹۸۰)، دوستان خوب[۴] (۱۹۹۰)، و عصر معصومیت[۵] (۱۹۹۳) را ساخته است. بسیاری از فیلم‌های او که روایت‌هایی بسیار شخصی‌اند و از پس‌زمینۀ ایتالیایی - امریکایی او تأثیر گرفته‌اند، با نقش‌مایه‌های گناه و رستگاری، از خودبیگانگی، خشونت مردانه، و وسوسه سروکار دارند و شخصیت‌پردازی پیچیده و سبک بصریِ استادانه و کاربرد نوآورانۀ موسیقی مردم‌پسند را به‌نمایش می‌گذارند. از اواخر دهه ۱۹۸۰ به این سو در آثار فیلم‌سازان دیگر نیز نقش داشته است. اسکورسیزی در زمینۀ حفاظت و ترمیم فیلم و افزایش آگاهی مردم در مورد میراث سینمایی‌شان نیز فعالیت داشته است.

اسکورسیزی جز نامزدی‌های زیاد در جشنواره‌هایی چون اسکار و گلدن گلوپ جوایز متعدد زیادی را نیز از آن خود کرده. از جمله: نخل طلای جشنوارۀ کن برای فیلم راننده تاکسی (1976)؛ بهترین کارگردانی جشنوارۀ کن برای فیلم بعد از ساعت‌ها (1985)؛ شیر نقره‌ای جشنوارۀ ونیز برای کارگردانی فیلم رفقای خوب (1990)؛ جایزۀ گلدن گلوب بهترین کارگردانی برای فیلم دار و دسته‌های نیویورکی (2003)؛ جایزۀ اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم جدامانده (2007)؛ جایزۀ گلدن گلوب بهترین کارگردانی برای فیلم هوگو (2012).

 


  1. Mean Streets
  2. Taxi Driver
  3. Raging Bull
  4. GoodFellas
  5. The Age of Innocence