البرز، استان

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
البرز، استان
کشور ایران
جمعیت ۲,۴۱۲,۵۱۳ نفر (۱۳۹۰ش)
موقعیت جنوب استان مازندران، غرب استان تهران، شرق استان قزوین و شمال استان مرکزی
مرکز کرج
تعداد شهرستان‌ها ۶
تعداد بخش ها ۱۳
مساحت ۵,۸۳۳ کیلومتر مربع
شهرهای مهم کرج، هشتگرد، نظرآباد، طالقان، اشتهارد و فردیس

البرز، استان

نقشه استان البرز

سی و یکمین استان ایران. تأسیس این استان در تیرماه ۱۳۸۹ش به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسید و در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسماً شروع به‌کار کرد. نام آن از رشته‌کوه‌های البرز که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد، گرفته شده است. استان البرز از شمال به استان مازندران، از شرق به استان تهران، از غرب به استان قزوین و از جنوب به استان مرکزی محدود است. مساحت آن ۵,۸۳۳ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۲,۴۱۲,۵۱۳ نفر (۱۳۹۰) است. مرکز این استان شهر کرج است که با جمعیتی بالغ‌بر ۱,۶۱۴,۶۲۶ نفر، چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان است.

استان البرز از ۶ شهرستان تشکیل شده است: شهرستان کرج به مرکزیت شهر کرج و بخش آسارا؛ شهرستان ساوجبلاغ به مرکزیت شهر هشتگرد و بخش‌های چندار و چهارباغ؛ شهرستان نظرآباد به مرکزیت شهر نظرآباد و بخش تنکمان؛ شهرستان طالقان به مرکزیت شهر طالقان؛ شهرستان اشتهارد به مرکزیت شهر اشتهارد و بخش پلنگ‌آباد؛ شهرستان فردیس به مرکزیت شهر فردیس و بخش مشکین‌دشت. درصد اقوامی که در این استان زندگی می‌کنند، عبارت‌اند از: ۴۷ درصد فارس، ۱.۳۶ درصد ترک، ۴.۷ درصد کرد و بقیه شامل گیلک، تالشی، ترکمن، لر و غیره است.

سد امیرکبیر، امام‌زاده داود، پیست دیزین، روستای برغان و ورده (البرز)، کاروانسرای شاه عباسی، کاخ سلیمانیه، کاخ شمس و باغ پرندگان الوند ازجمله جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی این استان است.