الوند، سیروس (تهران ۱۳۲۹ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

سیروس الوند (تهران 11 بهمن 1329ش- )

سیروس الوند
زادروز تهران 11 بهمن 1329ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دیپلم‌ ریاضی‌
شغل و تخصص اصلی کارگردان و فیلمنامه‌نویس
آثار دست‌های آلوده (۱۳۷۸)- مزاحم  (۱۳۷۹)- رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۴)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس خشایار الوند (برادر)؛ ماهور الوند (فرزند)
جوایز و افتخارات سیمرغ بلورین یازدهمین جشنواره فیلم فجر (۱۳۷۱)
سیروس الوند
سیروس الوند

فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینمای ایران. دارای‌ مدرک‌ تحصیلی‌ دیپلم‌ ریاضی‌ است. در سال‌های جوانی منتقد سینمایی مجله‌های‌ فردوسی‌، ستاره‌ سینما، و ماه‌نو فیلم‌ (۱۳۴۸) بود. فعالیتش را در سینما با نوشتن فیلم‌نامه‌هایی همچون ساحره‌ (کامران‌ قدکچیان‌، ۱۳۵۱) و فتنۀ‌ چکمه‌پوش‌ (همایون‌ بهادران‌، ۱۳۵۱) آغاز کرد، و بعدها به کارگردانی رو آورد. از فیلم‌های او در مقام کارگردان عبارتند از نفس‌ بریده‌ (۱۳۵۷)، شب‌ حادثه‌ (۱۳۶۷)، برخورد (۱۳۷۰)، چهره‌ (۱۳۷۳)، دست‌های‌ آلوده‌ (۱۳۷۸)، مزاحم‌ (۱۳۷۹)، و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۴). از یازدهمین‌ جشنوارۀ‌ فیلم‌ فجر (۱۳۷۱)، برای کارگردانی‌ فیلم‌ یک‌بار برای‌ همیشه‌، موفق به دریافت سیمرغ‌ بلورین‌ شد. سیروس الوند کارگردانی مجموعۀ تلویزیونی خسته‌دلان (1388) را نیز در کارنامه‌اش دارد.

آثار موفق سیروس الوند از حیث کیفیت و نگاه او به مقولۀ هنر در حد واسط سینمای بدنه (تجاری و عامه‌پسند) و سینمای روشنفکری (هنری) قرار می‌گیرند، با تمایل کاملاً چیرۀ فیلمساز به سینمای بدنه. اگرچه الوند را خاصه به تبع تاثیرپذیری آثار ابتدایی‌اش علاقمند و حتی پیرو مسعود کیمیایی می‌دانند (خاصه در قصه‌پرداز بودن و دیالوگ‌نویسی‌اش)، اما خود با گذر سالیان و چند دهه فعالیت مستمر و بی‌وقفه، در تمام زوایای صنعت-هنر سینما به استاد تمام و کمالی تبدیل شده است. سینمایی‌نویسان بر عموم ساخته‌های الوند (همچنان که این مسأله درمورد بیش‌تر کارهای کیمیایی صدق می‌کند)، از حیث فیلمنامه، شخصیت‌پردازی، منطق داستانی- سینماییِ رخدادها و کنش‌ها و روابط، و همچنین دیالوگ‌‌های گاه درشت و بی‌قواره نقدهای زیادی وارد کرده‌اند.

ماهور الوند، بازیگر سینما، دختر اوست و خشایار الوند، نویسندۀ فقید سریال‌های طنز، برادر وی بود.فهرست آثار سینمایی (کارگردانی)