الیگودرز، شهرستان

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
الیگودرز، شهرستان
کشور پرونده:Flag of Iran.svg ایران
استان لرستان
بخش مرکزی، بشارت، زز و ماهرو
جمعیت ۱۳۷,۸۰۸ نفر(۱۳۸۵ش)
موقعیت جنوب شهرستان‌های دورود و ازنا و خمین، غرب شهرستان‌های داران و فریدون‌شهر، استان اصفهان، شمال غربی شهرستان کوهرنگ، استان چهارمحال و بختیاری، شمال شهرستان دزفول، استان خوزستان، و شرق شهرستان خرم‌آباد
نوع اقلیم در ارتفاعات سرد و نیمه‌مرطوب - در دره‌ها و دشت‌ها معتدل تا معتدلِ مایل به سرد و نیمه‌خشک تا نیمه‌مرطوب
شهر ها و آبادی های مهم بزنوید، شول‌آباد، چمن‌سلطان، و شاپورآباد

اَلیگودرز، شهرستان

نقشه تقسیمات شهرستان الیگودرز

واقع در شرق استان لرستان، مشتمل بر بخش‌های مرکزی، بشارت، زز و ماهرو، با مرکزیت اداری شهر الیگودرز. از شمال به شهرستان‌های دورود و ازنا و خمین، از شرق به شهرستان‌های داران و فریدون‌شهر، استان اصفهان، از جنوب شرقی به شهرستان کوهرنگ، استان چهارمحال و بختیاری، از جنوب به شهرستان دزفول، استان خوزستان، و از غرب به شهرستان خرم‌آباد محدود است. سرزمینی کوهستانی است که از شمال به جنوب و از شرق به غرب بر ارتفاع و تراکم‌ کوه‌های آن افزوده می‌شود. کوه کازینستان با ارتفاع ۴,۰۸۲ متر مرتفع‌ترین نقطۀ آن، و اشترانکوه (۴,۰۵۰ متر)، کوه هشتاد (۳,۹۰۶ متر)، کوه میر (۳,۷۲۴ متر) و کوه تمندر (۳,۵۲۰ متر) از دیگر ارتفاعات آن است. این شهرستان از مرتفع‌ترین نواحی ایران و سرزمین پرآبی است که رودخانه‌های فراوانی ازجمله آب زز، گهررود، جوب الیگودرز، رودخانۀ ماربره، و رود کاکلستان در آن جریان دارند. آب‌وهوای آن در ارتفاعات سرد و نیمه‌مرطوب و در دره‌ها و دشت‌ها معتدل تا معتدلِ مایل به سرد و نیمه‌خشک تا نیمه‌مرطوب است. دریاچۀ زیبای گهر، در ۲۳کیلومتری جنوب غربی ازنا و در درۀ جنوب غربی اشترانکوه، از زیباترین عوارض آن است.

جمعیت این شهرستان ۱۳۷,۸۰۸ نفر است (۱۳۸۵). مهم‌ترین آبادی‌های آن عبارت‌اند از بزنوید، شول‌آباد، چمن‌سلطان، و شاپورآباد. راه اصفهان به خرم‌آباد و الیگودرز به قم و تهران از آن می‌گذرد.