بزنگاه (تلویزیون)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
صحنه‌ای از سریال
صحنه‌ای از سریال

بزنگاه (تلویزیون)

مجموعه طنز تلویزیونی به کارگردانی رضا عطاران و نویسندگی سروش صحت و ایمان صفایی. این مجموعه که از سریال‌های مناسبتی سیما برای ایام رمضان بود در سال 1387ش از شبکه‌ی سه بر روی آنتن رفت. در هنگام پخش بزنگاه شورای نظارت بر برنامه‌های صدا و سیما طی نامه‌ای ار رئیس سازمان صدا و سیما خواست که به دلیل تخلفات انجام شده و انتقادات مردمی پخش این مجموعه را متوقف کند. در این نامه شورای نظارت بر برنامه‌های سیما از به کار بردن الفاظ زشت و رکیک در این مجموعه از سوی بازیگران انتقاد کرده بود. با این وجود، پخش مجموعه ادامه یافت. برخی از منتقدان از ریتم کند سریال ایراد گرفتند و این مجموعه را دارای کیفیتی پایین‌تر از دیگر آثار عطاران دانستند. بزنگاه در سال‌های 1399 و 1400ش به ترتیب از شبکه‌های آی‌فیلم و تماشا بازپخش شده است.


خلاصه‌ی داستان

این مجموعه داستان خانواده‌ی فردی به نام اوس احمد (صاحب یک نانوایی) است که به تازگی فوت کرده و فرزندانش متوجه می‌شوند که وی قبل از مرگ خانه‌اش را فروخته است. فرزندان او نادر، صابر و بهجت در مراسم ختم وی پی به موضوع برده و تلاش می‌کنند علت فروش خانه توسط پدرشان را کشف کنند. هرکدام از فرزندان به نوبه‌ی خود تلاش دارند سهم ارث پدر را تصاحب کنند. آن‌ها در نهایت متوجه می‌شوند که پدرشان پیش از فوت برای هرکدام آپارتمانی را خریده است. در انتهای این مجموعه نادر که معتاد است خود را به مرکز بازپروری معرفی کرده و سعی می‌کند زندگی جدیدی را آغاز کند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

آهنگ‌ساز: حمیدرضا صدری

تدوینگران: سودابه سعیدنیا و خشایار موحدیان

طراح چهره‌پردازی: مهری شیرازی

طراح صحنه و لباس: فرهاد عزیزی‌فر

مدیر تولید: اصلان مرتضائی

صدابردار: فرشید احمدی

فیلم‌برداران: مرتضی ندرلو، مرتضی نجفی و جمال شمس

تهیه‌کنندگان: ایرج محمدی و مهران مهام

بازیگران: حمید لولایی، رضا عطاران، مرجانه گلچین، غلامرضا نیکخواه، محمود بهرامی، علی صادقی، عطیه معصومی، بهشاد شریفیان، سوسن پرور، هیلدا رنجبران، هنگامه حمیدزاده، نیکی نصیریان، ابراهیم شجاعی، پروین میکده