به آهستگی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

slowly (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی مازیار میری، تولید سال 1384. به آهستگی در بیست و چهارمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر حضور داشته و در بخش مسابقه‌ی سینمای ایران در رشته‌ی بهترین فیلمنامه (پرویز شهبازی) دیپلم افتخار گرفته است. همچنین این فیلم در بخش مسابقه‌ی بین‌الملل جشنواره در رشته‌های بهترین بازیگر (محمدرضا فروتن) و بهترین فیلم (جهانگیر کوثری) سیمرغ بلورین دریافت کرده است. به آهستگی در دوره‌ی پنجاه و ششم جشنواره فیلم برلین نیز شرکت داشته است.

زمان فیلم: 80 دقیقه


خلاصه‌ی داستان

محمود، كارگر جوشكار ساده‌ی راه‌آهن است كه دور از خانواده در جنوب كار می‌كند. به او خبر می‌رسد كه زنش پری كه دچار بیماری عصبی است، مدتی از خانه رفته و فرزندش را پیش مادر و پدر محمود گذاشته است. محمود با وجود سخت‌گیری‌های كارفرمایش، به خانه‌اش در كرج برمی‌گردد و سعی می‌كند زنش را پیدا كند. از زن صاحب‌خانه و نجار همسایه و اقوام پری و پدر و مادر خودش سراغ زن را می‌گیرد، اما هیچ كس از او خبری ندارد. همسایه‌ی نجارش، او را راهنمایی می‌كند تا به پزشكی قانونی سر بزند. محمود پس از چند روز، جنازه‌ی زنی با مشخصات پری را می‌یابد و او را در مراسمی به خاك می‌سپارد. پس از مدتی، قصاب محل خبر می‌آورد كه پری را در مشهد دیده و رد او را یافته است. در این فاصله محمود كارش را از دست می‌دهد و از سوی همه‌ی نزدیكانش طرد می‌شود. بازرسی كه مأمور پی‌گیری ماجرا شده، به تدریج كنار می‌كشد و شبی كه محمود در حال نماز خواندن است، پری سر می‌رسد. محمود او را با سوال‌های زیادی روبه‌رو می‌كند و پری درباره‌ی چند روز از سفرش به مشهد توضیحاتی می‌دهد كه در آن‌جا با یك استاد دانشگاه آشنا شده و او پری را پناه داده است. پری بیان می‌كند كه در مشهد حالش خوب بوده و دیگر احساس بیماری نمی‌كرده. به همین دلیل آنها پس از گذشت زمان، هنگامی كه محمود پی به پاكی همسرش می‌برد، برای رفع سوءتفاهم‌ها و دروغ‌های اطرافیان به مشهد نقل مكان می‌كنند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید فیلم

کارگردان: مازیار میری

نویسنده: پرویز شهبازی

تهیه‌کننده: جهانگیر كوثری

مدیر فیلم‌برداری: حسن كریمی

تدوینگر: مازیار میری

چهره‌پردازان: دانیال شعاعی؛ بابك شعاعی؛ شهرزاد قاجار

صدابردار: مجتبی مرتضوی

صداگذار: آرش اسحاقی

موسیقی: محمدرضا درویشی

طراح صحنه و لباس: شاهرخ فروتنیان

جلوه‌های ویژه: ایمان كرمیان؛ مهدی ملایری؛ محسن روزبهانی؛ رضا تركمان؛ حمید سلیمانی

بازیگران: محمدرضا فروتن؛  نیلوفر خوش‌خلق؛  شاهرخ فروتنیان؛ مریم بوبانی؛ احمد ساعتچیان؛ رویا جاویدنیا؛ حسن پورشیرازی؛ مهران رجبی؛ علیرضا اوسیوند؛ هنگامه قاضیانی