به رنگ ارغوان (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

In Amethyst Color

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1383ش. به رنگ ارغوان با وجود اعلام حضورش در بیست و سومین دوره جشنواره فیلم فجر (1383) به دلیل پرداختن داستانش به سازوکار نیروهای سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی در به دام انداختن شخصیتی که از گروهک‌های نظامی مخالف نظام بوده اجازۀ اکران نیافت و برای 5 سال تا زمان جشنواره بیست و هشتم فیلم فجر توقیف بود. این فیلم در جشنوارۀ مذکور جز سیمرغ بهترین کارگردانی، دیگر جوایز مهم جشنواره از جمله سیمرغ‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم منتخب تماشاگران و همچنین بهترین فیلمبرداری (حسن کریمی) را برای حاتمی‌کیا و عوامل فیلم به ارمغان آورد. نقش‌های اصلی به رنگ ارغوان را حمید فرخ‌نژاد و خزر معصومی بازی کرده‌اند. حاتمی‌کیا در به رنگ ارغوان موضوع غلبۀ عشق و احساس بر وظیفه و ایدئولوژی را تم اصلی داستانش کرده است.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

شفق یكی از عوامل گروهک‌های سیاسی كه اوائل انقلاب با به پا كردن آشوب از كشور گریخته‌اند، پس از سال‌ها تصمیم می‌گیرد برای دیدن دخترش «ارغوان» كه دانشجوی دانشكدۀ جنگلداری است مخفیانه به ایران بازگردد. یكی از مأمورین امنیتی به نام بهزاد به عنوان دانشجو وارد دانشكده شده و از تمامی امكانات مدرن امنیتی استفاده می‌كند تا با كنترل و طعمه کردن ارغوان، شفق را به دام اندازد. در این میان بین او و ارغوان رابطه‌ای عاطفی به وجود می‌آید. از طرف دیگر همكاران سیاسی شفق نیز تصمیم دارند او را ترور كنند تا به دست مأمورین امنیتی نیفتد. در واقع شفق یک مهرۀ سوخته برای هم‌تیمی‌هایش و یک عنصر مطلوب برای وزارت اطلاعات کشور محسوب می‌شود. ورود خودسرانۀ مأمور وزارت اطلاعات برای نجات جان ارغوان باعث برگشتن ورق بازی می‌شود و هم او و ماموریتش نزد ارغوان لو می‌رود و هم مشخص می‌شود که ارغوان تحت نظر است. با این حال شفق اعلام می‌کند که برای دیدار ارغوان می‌آید و می‌خواهد به عنوان آخرین خواسته، او را ببیند. در انتهای فیلم می‌بینیم که بهزاد، خود، سوژه یکی دیگر از ماموران وزارت اطلاعات شده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌كیا

تهیه‌کننده: سیدجمال ساداتیان

مدیر فیلمبرداری: حسن كریمی

تدوینگران: مهرداد خسروی و ابراهیم حاتمی‌كیا

آهنگساز: فردین خلعتبری

صدابردار: مهران ملكوتی

صداگذار: محسن روشن

طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهیمی

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسكندری

بازیگران: حمید فرخ‌نژاد؛ خزر معصومی؛ كوروش تهامی؛ بهناز توكلی؛ رضا بابک؛ فرهاد قائمیان؛ نوال شریفی؛ مزدک رستمی؛ امیرحسین كهرم؛ محمدعلی اینانلو؛ بهناز توكلی