به همین سادگی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
از صحنه‌های فیلم
هنگامه قاضیانی در یکی از صحنه‌های فیلم

به همین سادگی (فیلم) As Simple as That (film)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی رضا میرکریمی. میرکریمی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر را در سال 1386 تولید کرده است. به همین سادگی نخستین بار در بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و علاوه بر دو سیمرغ مهم بهترین فیلم و بهترین فیلم‌نامه، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی زن را نیز نصیب عوامل فیلم کرد. رضا میرکریمی که به نماد کارگردانان مثبت‏‌اندیش و خانواده ‏دوست ایرانی تبدیل شده است، در این فیلم زن ایرانی را مظلوم و آرام، و مرد را ظالم و بی ‌توجه ترسیم می‏‌کند تا به سنت «زن‌‏ستایی و مردستیزی» فمینیست‌ها وفادار باشد.


خلاصه‌ی داستان

فردا برای امیر روز مهمی است او در یك مسابقه‌ی بین‌المللی معماری شركت كرده و باید در رقابت با شركت‌های خارجی موفق شود. همسر او، طاهره، به دنبال آن است كه محیط آرامی در خانه برایش ایجاد كند، اما به خاطر سفر دخترشان و مجلس عروسی كه در همسایگی آنها در جریان است، طاهره با مشكلات زیادی روبه‌رو می‌شود. او که از خانواده‌ای عشایری است دلش سخت هوای روستایشان را کرده. می‌خواهد برای مدتی خانواده‌اش را ترک کند و با برادرش به ولایتشان برود، اما شرایط طور دیگری رقم می‌خورد.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین فیلم از بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (هنگامه قاضیانی) از بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه (سیدرضا میرکریمی و شادمهر راستین) از بیست و ششمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم مسکو (2008).


عوامل فیلم

کارگردان: رضا میرکریمی

تهیه‌کننده: رضا میرکریمی

نویسنده: رضا میرکریمی؛ شادمهر راستین

بازیگران: هنگامه قاضیانی؛ مهران کاشانی؛ صفا آقاجانی؛ نیره فراهانی

فیلم‌بردار: محمد آلادپوش

طراح چهره‌پردازی: سودابه خسروی

طراح صحنه و لباس: شیوا رشیدیان

صدابردار: مهران ملکوتی[۱]