جاستین ترودو

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جاستین ترودو
Justin Trudeau
زادروز هاوایی ۱۹۷۱
ملیت کانادایی
تحصیلات و محل تحصیل تحصیل در دانشگاه‌های مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا
شغل و تخصص اصلی دولتمرد
گروه مقاله تاریخ جهان

(۱۹۷۱) Justin Pierre James Trudeau

 

جاستین ترودو

(نام کامل: جاستین پیر جیمز ترودو) سیاست‌مدار کانادایی. بیست و سومین نخست‌وزیر کانادا و رهبر حزب لیبرال این کشور است. فرزند بزرگ پانزدهمین نخست‌وزیر کانادا، پیر ترودو[۱] است. در اتاوا[۲] متولد شد. به کالج ژان دو بروبویف[۳] رفت و بعد از آن، تحصیلاتش را در رشته‌ی ادبیات در دانشگاه‌های مک‌گیل[۴] و بریتیش‌کلمبیا[۵] ادامه داد. پس از فارغ‌التحصیلی، به عنوان معلم در ونکوور مشغول به کار شد. علاوه بر این دو دوره‌ی کارشناسی ارشد یک ساله را در رشته‌های مهندسی و جغرافیای زیست‌محیطی گذراند. در سال 1998 برادرش را به دلیل حادثه‌ی سقوط بهمن از دست داد و کمتر از دو سال بعد، پدرش به دلیل سرطان از دنیا رفت. سخنرانی تأثیرگذار او در مراسم تشییع پدرش، توجهات عمومی را نسبت به وی جلب کرد. ترودو در سال ۲۰۰۸ از حوزه‌ی انتخاباتی پپینو[۶] استان کبک[۷] به عضویت مجلس عوام کانادا درآمد و در سال ۲۰۱۳ به رهبری حزب لیبرال کانادا رسید.

پس از پیروزی حزب لیبرال در انتخابات سال ۲۰۱۵، جاستین ترودو رهبر این حزب به عنوان بیست و سومین نخست‌وزیر کانادا برگزیده شد. او دومین نخست‌وزیر جوان در تاریخ این کشور است و اولین نخست‌وزیری است که یکی از اعضاء خانواده‌اش (پدر) پیش از این در همین منصب فعالیت کرده‌اند.

ترودو در سال 2005 با مجری تلویزیون سوفی گرگوار[۸] ازدواج کرد. گرگوار در دبستان همکلاسی برادر جاستین بود و این دو بعد از سال‌ها در بزرگسالی با یکدیگر دیدار کردند. این زوج، سه فرزند دارند. ترودو موافق قانونی بودن سقط جنین، آزادی مذهب، آزادی زنان و آزادی در مصرف ماری‌جوانا است.

 


 

 

  1. Pierre Trudeau
  2. Ottawa
  3. Collège Jean-de-Brébeuf
  4. McGill University
  5. University of British Columbia
  6. Papineau
  7. Quebec
  8. Sophie Grégoire