جیب‌برها به بهشت نمی‌روند (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Pickpockets don't go to heaven (movie)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابوالحسن داوودی در گونۀ کمدی، تولید سال 1370ش. جیب‌برها به بهشت نمی‌روند در بخش مسابقۀ سینمای ایران دهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشته است.

اگرچه دهۀ 1370 دهۀ ساخت چند کمدی موفق و مهم تاریخ سینمای ایران است و کارگردانان مطرحی چون داوود میرباقری (آدم‌برفیکمال تبریزی (لیلی با من استمحمدرضا هنرمند (مرد عوضی) و یدالله صمدی (آپارتمان شمارۀ 13 و دونفر و نصفی) آثار پرفروشی را در این دهه تولید کردند و به نمایش عموم گذاشتند، اما نباید فراموش کرد که آغاز این توجه عمدۀ کارگردانان ایرانی به ساخت طنزهای پرمحتوا و قدرتمند با فیلم پرفروش داوودی بوده است؛ البته وی با فاصلۀ یک فیلم، طی سال‌های 1372 و 1373 با ساخت دو کمدی ناموفق من زمین را دوست دارم و بوی خوش زندگی نشان داد که ساخت اثری که به صورت توأمان مورد قبول منتقدان و مخاطبان قرار گیرد شرایطی نیاز دارد که همیشه فراهم نمی‌شود.

زمان فیلم: 94  دقیقه


خلاصۀ داستان

دلشاد دستفروش دوره‌گردی است كه به خاطر مشكلات مالی و اجاره‌خانۀ عقب‌افتاده‌اش ناچار می‌شود راه‌های جدیدی را برای به دست آوردن پول بیازماید. اما همۀ راه‌ها به روی او بسته می‌ماند. تنها راهی غیرمعمول او را وسوسه می‌كند. سرانجام او در برابر بزرگ‌ترین و غیرمعمول‌ترین واقعۀ زندگی‌اش قرار می‌گیرد. واقعه‌ای مرگبار كه ظاهراً تنها عشق توان مقابله با آن را دارد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: محمود سمیعی

تهیه‌­کنندگان: علی‌محمد سعدالدین، محمود سمیعی و ابوالحسن داوودی

تدوینگر: حسن حسندوست

فیلم­بردار: مهرداد فخیمی

طراح چهره‌­پردازی: جلال‌الدین معیریان

طراح صحنه و لباس: نگار جاودان

آهنگساز: ناصر چشم آذر

صدابرداران: یدالله نجفی، محمود سماك‌باشی و سید هاشم موسوی

صداگذار: حسن حسندوست

جلوه‌­های ویژه: اصغر پورهاجریان

بازیگران: علیرضا خمسه؛ آتنه فقیه‌نصیری؛ حمیده خیرآبادی؛ غلامحسین لطفی؛ حسین محب‌اهری؛ محمود بهرامی؛ آتش تقی‌پور؛ روح‌الله مفیدی؛ شروین شاه‌محمدلو؛ حمیدرضا شفیع‌زاده