حسین پاکدل

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
حسین پاکدل
زادروز اصفهان 1338ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل رشته‌ی كشاورزی دانشگاه شيراز
شغل و تخصص اصلی نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون
شغل و تخصص های دیگر مدیر و مجری تلویزیون
آثار تئاتر: پروانه‌های آسیایی (نویسنده)؛ کابوس حضرت اشرف (کارگردان)؛ دکتر نون (نویسنده)؛ سمفونی درد (نویسنده و کارگردان)؛ رقص زمین (نویسنده و کارگردان)؛ حضرت والا (نویسنده و کارگردان)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس عاطفه رضوی (همسر)؛ مهدی پاکدل (برادر)
حسین پاکدل
حسین پاکدل

حسین پاکدل (اصفهان 1338ش- )


نویسنده، کارگردان و بازیگر ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون، مدیر و مجری تلویزیون. تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ی کشاورزی دانشگاه شیراز آغاز کرد و در دانشگاه تهران به پایان رساند. از سال 1366 با صدا و سیمای مرکز شیراز شروع به همکاری کرد و یک سال بعد در تهران به ادامه‌ی آن پرداخت. در سال‌های 1366 تا 1373 مدیریت پخش شبکه‌ی اول سیما را برعهده گرفت و مدیریت دوره‌های دهم و یازدهم جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را نیز پذیرفت. وی مدتی نیز مدیریت تئاتر شهر را بر عهده داشته است.

پاکدل سال 1376 در فیلم یاس‌های وحشی به کارگردانی محسن محسنی‌نسب برای اولین بار بازیگری را جلوی دوربین تجربه کرد، بعد در مسافر ری (1379) و تفنگ سرپر هم بازی داشت. او به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر در تولید چندین تئاتر، فیلم و سریال شرکت داشته است. حسین پاکدل تهیه، نویسندگی و اجرای چندین برنامه‌ی تلویزیونی را نیز طی نیمه‌ی دوم دهه‌ی 1360 و نیمه‌ی اول دهه‌ی 1370 در کارنامه‌اش دارد. عاطفه رضوی (بازیگر) همسر و مهدی پاکدل (بازیگر) برادر اوست.


گزیده‌ی فعالیت‌های هنری

بازیگری در سینما: یاس‌های وحشی (محسن محسنی‌نسب- ۱۳۷۶)؛ مسافر ری (داوود میرباقری- ۱۳۷۹)؛ برف روی کاج‌ها (پیمان معادی- ۱۳۹۰)؛ لانتوری (رضا درمیشیان- ۱۳۹۴)؛ خانه‌ی کاغذی (مهدی صباغ‌زاده- ۱۳۹۵)؛ پشت دیوار سکوت (مسعود جعفری جوزانی- ۱۳۹۵)؛ دیدن این فیلم جرم است! (رضا زهتابچیان- ۱۳۹۷).

بازیگری در مجموعه‌های تلویزیون: مسافر ری (داوود میرباقری- ۱۳۷۹)؛ تفنگ سرپر (امرالله احمدجو- 1381)؛ عالی‌جناب (سام قریبیان- ۱۳۹۶)؛ از یادها رفته (بهرام بهرامیان- ۱۳۹۶)؛ مانکن (شبکه‌ی نمایش خانگی/ حسین سهیلی‌زاده- ۱۳۹۷).

تئاتر: پروانه‌های آسیایی (نویسنده)؛ کابوس حضرت اشرف (کارگردان)؛ دکتر نون (نویسنده)؛ سمفونی درد (نویسنده و کارگردان)؛ رقص زمین (نویسنده و کارگردان)؛ حضرت والا (نویسنده و کارگردان).