خانه قمرخانم (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Qamarkhanom's house (film)

نخستین فیلم بلند سینمایی بهمن‌  فرمان‌آرا در مقام کارگردان، تولید سال 1351ش. فرمان‌آرا پیش از ساخت خانۀ قمرخانم فعالیت سینمایی‌اش را از سال 1350 با كارگردانی فیلم‌های مستند و كوتاه آغاز كرد. وی این اولین فیلمش را که اثری کمدی بود براساس سریال معروفی به همین نام که طی سال‌های 1348 تا 1350 از تلویزیون ملی ایران پخش می‌شده، با نویسندگی محمدتقی اسماعیلی و محمد آذری و بازیگران همان سریال ساخته است. واروژ کریم‌مسیحی در این فیلم به عنوان دستیار کارگردان با فرمان‌آرا همکاری داشته است.

مدت فیلم: 103 دقیقه


خلاصۀ داستان

قمرخانم (با بازی پروین ملكوتی) موجر تندخویی است كه در خانه‌اش مستأجران زیادی دارد. یكی از مستأجرها به نام اوس كاظم (محسن هرندی)، كه چینی بندزن است، قصد دارد از طریق ازدواج با اكرم (زری پورزند)، دختر قمرخانم، خانه را از چنگ او درآورد، و هدف قمرخانم از این وصلت تصاحب ثروت اوس كاظم است. قمرخانم مستأجرها را كه دل پرخونی از او دارند وادار می‌كند كه در مراسم عروسی شركت كنند. پس از این برای اوس كاظم و مستأجرها آشكار می‌شود كه خانه فاقد سند رسمی است، و می‌كوشند به كمک جوان دانشجویی به نام آقاكمال (اصغرزاده) كه مستأجر خانه است، خانۀ قمرخانم را تصاحب كنند. اما خود كمال چشم‌داشتی به خانه‌ ندارد. قمرخانم به كمک داش غلام (علی‌اكبر آقاجانی) از منافع خود دفاع می‌كند و موفق می‌شود تعدادی از مستأجرها را از خانه بیرون كند.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: بهمن فرمان‌آرا

نویسندگان: محمدتقی اسماعیلی و محمد آذری

تهیه‌کننده: باربد طاهری

مدیر فیلمبرداری: باربد طاهری

آهنگساز: مجتبی میرزاده

صدابردار: حجت اسماعیلی

بازیگران: پروین ملکوتی؛ محسن هرندی؛ علی‌اکبر آقاجانی؛ محمود بهرامی؛ کریمی زند؛ زری پورزند؛ فرخ‌لقا هوشمند؛ پروین سلیمانی؛ اصغرزاده