خروج (فیلم سینمایی)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Exodus (2020 film)

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، تولید سال 1398ش. خروج در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش‌های بهترین بازیگر نقش اول مرد (فرامرز قریبیان)، بهترین صداگذاری و صدابرداری (آرش قاسمی و امیر نوبخت حقیقی) و بهترین طراحی لباس (مارال جیرانی) نامزد دریافت جایزه بود و سیمرغ رشته‌های بهترین چهره‌پردازی (مهرداد میرکیانی) و بهترین جلوه‌های ویژۀ بصری (محمد برادران) را در نهایت از آن خود کرد. سازندگان فیلم خروج با شیوع کرونا در ایران و تعطیلی سینماها، برای اولین بار در ایران این فیلم را به صورت اینترنتی (آنلاین) از ۲۴ فروردین ۱۳۹۹، توسط فیلیمو و نماوا به نمایش گذاشتند. حاتمی‌کیا در خروج اعتراض مردمی به حاکمان را با دستمایه قرار دادن ماجرایی واقعی موضوع فیلمی کرده که به عقیدۀ برخی از کارشناسان و نویسندگان سینمایی اولین فیلم ایرانی در گونۀ وسترن است. پس از اکران فیلم در جشنواره بازی فرامرز قریبیان در این فیلم با تحسین همه روبه‌رو شد.

زمان فیلم: 90 دقیقه


خلاصۀ داستان

این فیلم داستان گروهی از کشاورزان روستایی را روایت می‌کند که شرکت سهامی آب، هنگام تخلیه سد آب شور به اشتباه آب را روانۀ زمین‌های کشاورزی آنها می‌کند و باعث خرابی تمامی محصولاتشان می‌شود. آنها پس از آن که از طریق مسئولین سد، دهیار، بخشدار و امام جمعه موفق به حل مشکلشان نمی‌شوند، تصمیم می‌گیرند که نزد رئیس‌جمهور بروند و مشکلشان را با او در میان بگذارند. این گروه با تراکتور از روستای خود به سمت تهران عازم می‌شوند و طولی نمی‌کشد که خبر سفر آنها در تمام رسانه‌ها پخش می‌شود و این موضوع باعث ایجاد محبوبیت و مشکلاتی برای آنها می‌گردد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌كیا

تهیه‌کننده: حبیب والی‌نژاد

مدیر فیلمبرداری: وحید ابراهیمی

تدوینگر: عماد خدابخش

آهنگساز: کارن همایونفر

صدابردار: امیر نوبخت حقیقی

صداگذار: آرش قاسمی

طراح صحنه: مجید علی اسلام

طراح لباس: مارال جیرانی

طراح چهره‌پردازی: مهرداد میركیانی

جلوه‌های ویژه بصری: محمد برادران

بازیگران: فرامرز قریبیان؛ جهانگیر الماسی؛ مهدی فقیه؛ محمدرضا شریفی‌نیا؛ محمد فیلی؛ آتش تقی‌پور؛ محسن صادقی‌نسب؛ پانته‌آ پناهی‌ها؛ رامین پورایمان؛ محمدسام قریبیان