خواستگاری (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
هادی اسلامی در یکی از صحنه‌های فیلم
هادی اسلامی در یکی از صحنه‌های فیلم

Courtship (movie)


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی مهدی فخیم‌زاده. فخیم‌زاده به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر کمدی را در سال 1366 تولید کرده است. خواستگاری نخستین بار در هشتمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد. نقش‌های اصلی این فیلم را هادی اسلامی و ثریا قاسمی بازی کرده‌اند.


خلاصه‌ی داستان

پیرمردی که فرزندانش عروس و داماد شده‌اند و حتی صاحب نوه‌هایی نیز هست، ناگهان تصمیم به ازدواج می‌گیرد. فرزندان او ابتدا مخالفت می‌کنند ولی بعد سعی می‌کنند که او را در راه خواسته‌اش، که زندگی با پیرزن همسایه است یاری دهند. پسر پیرزن که مخالف شدید این ازدواج است گرفتاری‌هایی در این رابطه برای پیرمرد ایجاد می‌کند. یک روز دوستان پیرمرد تصمیم می‌گیرند که به او کمک کنند و به همین جهت پیرزن را نیز که خواستار این ازدواج است می‌دزدند. وقتی پسرش آن دو را که حالا زن و شوهر هستند در خانه‌ی قدیمی پیرمرد می‌یابد چاره‌ای ندارد جز این که به رای آنها احترام بگذارد.


عوامل فیلم

کارگردان: مهدی فخیم‌زاده

تهیه‌کننده: علی‌اکبر مزینانی

نویسنده: مهدی فخیم‌زاده

فیلم‌بردار: علی مزینانی

بازیگران: ثریا قاسمی؛ هادی اسلامی؛ ثریا حکمت؛ اسماعیل محرابی؛ مصطفی طاری؛ محمد ابهری؛ ناصر گیتی‌جاه؛ عباس ناظری نیک؛ عیسی صفایی؛ علی برجسته؛ مریم هژیروند؛ مجید میرزاییان؛ محمدرضا امیرصادقی؛ مینا فتحی

تدوین: کامران قدکچیان

چهره‌پرداز: مهران روحانی

موسیقی: کامبیز روشن‌روانsalamcinama