دختری با کفشهای کتانی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

دختری با کفش‌های کتانی The Girl in the Sneakers


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی رسول صدرعاملی. صدرعاملی این اثر را در سال 1377 تولید کرده است. فیلم نخستین بار در هفدهمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم فجر به نمایش درآمد و از اواسط مهر سال بعد (1378) به صورت گسترده اکران شد. دختری با کفش‌های کتانی تعدادی از جوایز اصلی سومین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما (1378) را نیز از آن خود کرده است. رسول صدرعاملی در این فیلم به آسیب‌شناسی روابط قبل از ازدواج در نوجوانی می‌پردازد و نقش والدین را در جهت‌دهی به این روابط و کنترل شرایط بررسی می‌کند. پگاه آهنگرانی در این فیلم که دومین حضور او در سینماست نقش اصلی را بازی کرده است.


خلاصه‌ی داستان

آیدین و تداعی كه در پارك با هم آشنا شده بودند در حین گردش در پارك توسط مأمورین نیروی انتظامی متوقف شده و به كلانتری برده می‌شوند. با تشكیل پرونده و تا برگشت آن از دادسرا آیدین در كلانتری مانده و تداعی نیز برای تحقیقات به پزشكی قانونی منتقل می‌شود. او پس از بازگشت از پزشكی قانونی و نداشتن مورد و مساله‌ی خاص توسط پدر و مادرش بازخواست شده و رفت و آمدهای وی كنترل می‌شود. تداعی از رفتن به مدرسه خودداری كرده و تصمیم به فرار می‌گیرد. وی كه در ابتدا قصد بازگشت به خانه را ندارد با گردش در سطح شهر و روبه‌رو شدن با مخاطرات و مشكلات فراوان پشیمان شده و با سفارش آیدین به خانه بازمی‌گردد.


برخی از جوایز

تندیس زرین بهترین فیلم از دوره‌ی سوم جشن خانه‌ی سینما؛ تندیس زرین بهترین فیلم‌نامه (پیمان قاسم‌خانی و فریدون فرهودی) از دوره‌ی سوم جشن خانه‌ی سینما؛ كتاب زرین بهترین فیلم از دوره‌ی بیست و نهم جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم رشد (1378)؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران بهترین فیلم از پنجاهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم برلین (1378).


عوامل فیلم

کارگردان: رسول صدرعاملی

تهیه‌کننده: رسول صدرعاملی

نویسنده: پیمان قاسم‌خانی؛ فریدون فرهودی

بازیگران: پگاه آهنگرانی؛ مجید حاجی‌زاده؛ عبدالرضا اکبری؛ اکرم محمدی؛ داریوش مودبیان؛ محمود جعفری؛ نادیا دلدار گلچین؛ محمود عزیزی؛ بهمن زرین‌پور؛ مهدی میامی؛ مرتضی ضرابی؛ حبیب الهیاری؛ پویا کرمی؛ لوریک میناسیان؛ مینا جعفرزاده

تدوین: مصطفی خرقه‌پوش

فیلمبردار: داریوش عیاری

چهره‌پرداز: عبدالله اسکندری

موسیقی: ملک‌ایرج پناهی

گروه صدا: پرویز آبنار؛ محسن روشنcinema-theatre