درخت گلابی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
کاور فیلم
کاور فیلم

فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی داریوش مهرجویی. مهرجویی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر را در سال 1376 تولید کرده است. فیلم‌نامه‌ی درخت گلابی را مهرجویی با اقتباس از داستانی از گلی ترقی نوشته است. فیلم در شانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر شرکت داده شد و در سه رشته‌ی بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین تدوین نامزد دریافت سیمرغ جشنواره بود.


خلاصه‌ی داستان

محمود نویسنده‌ای است كه برای نوشتن باقی‌مانده‌ی كتاب جدیدش در پی یك كم‌كاری طولانی، به باغ پدری خود در دماوند پناه آورده است. اما در باغ درخت گلابی قدیمی، كه برای محمود سرشار از خاطره است، میوه نداده و باغبانان از او می‌خواهند كه در مراسمی آیینی برای ترساندن درخت و به بار نشستن دوباره‌ی آن شركت كند. محمود می‌پذیرد و در این میان، او به مرور خاطرات نوجوانی خود می‌پردازد؛ زمانی كه شیفته‌ی دختر عمه‌اش بوده و با این كه دختر از او بزرگتر است، به وی ابراز عشق می‌كند، برایش اشعار عاشقانه می‌گوید و با او ساعت‌ها در باغ به اجرای نمایشنامه‌های مختلف می‌پردازد، چرا كه هر دو به ادبیات علاقمندند. روزی دختر برای خداحافظی می‌آید، چون قصد دارد نزد پدرش- كه در خارج از كشور زندگی می‌کند- برود و محمود از او می‌خواهد كه صبر كند و دختر می‌پذیرد. اما سال‌ها بعد كه محمود وارد جریانات سیاسی می‌شود، نامه‌های دختر را پاسخ نمی‌دهد و رفتنش را به تاریخ بعدی موكول می‌كند. تا این كه سرانجام در نتیجه‌ی فعالیت‌های سیاسی به زندان می‌افتد و آن‌جا، با دیدن یكی از اقوام دختر، خبر فوت او را دریافت می‌كند. در بازگشت از خاطرات خود به زمان حال، محمود خود را در كنار درخت گلابی می‌بیند كه چشم به محمود نوجوان كه بالای درخت گلابی نشسته است، دوخته و احساس نزدیكی عجیبی با درخت را در درون خود می‌یابد.


برخی از جوایز

دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری (محمود کلاری) از شانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1376)؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (گلشیفته فراهانی) از شانزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1376)؛ هوگوی نقره‌ای جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم شیكاگو (1377).


عوامل فیلم

کارگردان: داریوش مهرجویی

تهیه‌کننده: فرامرز فرازمند؛ داریوش مهرجویی

نویسنده: داریوش مهرجویی

بازیگران: همایون ارشادی؛ گلشیفته فراهانی؛ نعمت‌الله گرجی؛ عباس شادروان؛ شهرام حقیقت‌دوست؛ محمدرضا شهبانی نوری؛ جعفر بزرگی

فیلم‌بردار: محمود کلاری

تدوین: مصطفی خرقه‌پوش

چهره‌پرداز: عبدالله اسکندریcinematicket