دن آریلی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دن آریلی در سال 2010
دَن آریِلی (Dan Ariely)
زادروز نیویورک 1967م
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی روان‌شناسی (1991)- کارشناسی ارشد (1994) و دکترا (1996) در روان‌شناسی شناختی از دانشگاه کارولینای شمالی- دكترای دوم در رشتۀ مديريت كسب و كار از دانشگاه دوک (1998)
شغل و تخصص اصلی استاد روان‌شناسی و اقتصاد رفتاری در دانشگاه دوک
فعالیت‌های مهم بنیان‌گذار مرکز بازاندیشی پیشرفته- یکی از بنیان‌گذاران کایما و نیز بی ای ورکز
آثار نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر؛دلارها و منطق ما؛ جنبۀ مثبت بی‌منطق بودن؛ پاداش؛ پشت پردۀ ریاکاری
گروه مقاله روانشناسی و روانپزشکی

دَن آریِلی (1967-       )   (ely(Dan Ari

استاد روان‌شناسی و اقتصاد رفتاری[۱] در دانشگاه دوک[۲] و بنیان‌گذار مرکز بازاندیشی پیشرفته[۳]. او یکی از بنیان‌گذاران کایما[۴] و نیز بی‌ای ورکز[۵] است که از معتبرترین شرکت‌های مشاورۀ اقتصاد رفتاری در جهان به شمار می‌رود. دن آریلی از محبوب‌ترین سخنران‌های کنفرانس‌های تد است که ویدئوی سخنرانی‌هایش در تِد[۶] بیش از 10 میلیون بار بازدید شده است. (تد مخفف سه کلمۀ تکنولوژی[۷]، سرگرمی[۸] و طراحی[۹]، و سازمانی غیرانتفاعی است که با شعار "ایده‌ها ارزش گسترش دارند." تشکیل شده است.) 

در نیویورک[۱۰] متولد شد. در آن زمان، پدرش برای کسب مدرک اِم‌.بی‌.اِی[۱۱] در دانشگاه کلمبیا[۱۲] درس می‌خواند. در ۱۸ سالگی به علت انفجار یک خمپارۀ منیزیومی دچار سوختگی  شدید ۷۰ درصدی شد (که آثارش در چهره‌اش باقی مانده است.) و ۳ سال بودن در بیمارستان، آغاز پژوهش‌های او در مورد بررسی نابخردی‌های انسان‌ها بود و به نوشتن کتاب نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر: نیروهای پنهانی که به تصمیم ما شکل می‌دهند[۱۳] انجامید که از جمله پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز شد.

رشتۀ اصلی‌اش فیزیک و ریاضیات در دانشگاه تل آویو[۱۴] بود، اما به فلسفه و روان‌شناسی رو آورد. او در سال آخر دانشگاه، فلسفه را رها و صرفاً تمرکزش را معطوف روان‌شناسی کرد و موفق شد مدرک کارشناسی این رشته را در 1991 کسب کند. مدرک کارشناسی ارشد (1994) و دکترا (1996) را نیز در روان‌شناسی شناختی[۱۵] از دانشگاه کارولینای شمالی[۱۶] در شهر چپل هیل[۱۷] دریافت کرد. او دكترای دوم خود را در رشتۀ مديريت كسب و كار[۱۸] از دانشگاه دوک در 1998 گرفت. پس از اخذ مدرک دکترا، او بین 1998 تا 2008 در موسسۀ فناوری ماساچوست[۱۹] تدریس می‌کرد.

در سال 2008 به دانشگاه دوک بازگشت و به دلیل دستاوردهای فوق‌العاده‌ای که داشت، از سوی دانشگاه به وی لقب James B. Duke Professor داده شد. در سال 2015 او استاد روان‌شناسی و اقتصاد رفتاری دانشگاه دوک شد.

از دیگر آثار اوست: دلارها و منطق ما[۲۰]؛ جنبۀ مثبت بی‌منطق بودن: مزایای پیش‌بینی نشدۀ سرپیچی از منطق در محل کار و در خانه[۲۱]؛ پاداش: منطق پنهانی که انگیزه‌های ما را شکل می‌دهد[۲۲]؛ پشت پردۀ ریاکاری: چگونه به هرکس دروغ می‌گوییم، به‌ویژه به خودمان[۲۳]

او یک دختر و یک پسر دارد.

 


 1. Behavioral Economics
 2. Duke University
 3. The Center for Advanced Hindsight
 4. Kayma
 5. BEworks
 6. TED
 7. Technology
 8. Entertainment
 9. Design
 10. New York City
 11. MBA
 12. Columbia University
 13. Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions
 14. Tel Aviv University
 15. cognitive psychology
 16. University of North Carolina
 17. Chapel Hill
 18. business administration
 19. (Massachusetts Institute of Technology (MIT
 20. Dollars and Sense
 21. The Upside of Irrationality: The Unexpected Benefits of Defying Logic at Work and at Home
 22. Payoff: The Hidden Logic That Shapes Our Motivations
 23. The Honest Truth About Dishonesty: How We Lie to Everyone – Especially Ourselves