دو زن (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
کاور فیلم
کاور فیلم

دو زن


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی تهمینه میلانی. میلانی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر را در سال 1377 تولید کرده است. دو زن نخستین بار در هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و با وجود نامزدی در بخش‌های اصلی (بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) و 6 رشته‌ی دیگر، تنها سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه را برای میلانی به ارمغان آورد. ضمن این که بازی نیکی کریمی نیز در این فیلم مورد تقدیر هیات داوران جشنواره قرار گرفت. دو زن مانند اغلب فیلم‌های دیگر میلانی در بستر تفکراتی فمینیستی شکل گرفته است.


خلاصه‌ی داستان

فرشته نام‌آور پس از قبولی در دانشگاه برای ادامه‌ی تحصیلات به تهران می‌آید. اما پس از مدتی به دلیل مزاحمت‌های مكرر فردی به نام حسن نجفی مجبور به بازگشت به اصفهان می‌شود. فرشته كه در اصفهان نیز از مزاحمت‌های حسن در امان نیست در جریان تعقیب و گریز بر اثر سانحه تصادف باعث مجروح شدن كودكی می‌شود و حسن نیز به جرم قتل غیرعمد و ایجاد مزاحمت به 13 سال زندان محكوم می‌شود. فرشته به كمك یكی از آشنایان خود به نام احمد با پرداخت دیه آزاد شده و علی‌رغم میل خود با احمد كه فردی متعصب و بدبین است ازدواج می‌كند. حسن كه پس از آزادی خود درصدد گرفتن انتقام از فرشته است در جریان درگیری با احمد او را با ضربات چاقو مجروح می‌سازد. فرشته با احمد به تهران آمده و با كمك دوست قدیمی خود، رویا، احمد را بستری می‌كند ولی احمد به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست می‌دهد.


برخی از جوایز

تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول (نیکی کریمی) و نقش مکمل زن (مریلا زارعی) از جشن خانه‌ی سینما (1378)؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه (تهمینه میلانی) از هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1377)؛ دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن (نیکی کریمی) از هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1377)؛ جایزه‌ی بهترین کارگردانی از جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم لس آنجلس (1380).


عوامل فیلم

کارگردان: تهمینه میلانی

نویسنده: تهمینه میلانی

تهیه‌کننده: تهمینه میلانی

بازیگران: نیکی کریمی؛ محمدرضا فروتن؛ مریلا زارعی؛ آتیلا پسیانی؛ حسن جوهرچی؛ رضا خندان

فیلم‌بردار: حسین جعفریان

تدوین: مصطفی خرقه‌پوش

چهره‌پرداز: مهری شیرازی

موسیقی: بابک بیات

گروه صدا: پرویز آبنار؛ مصطفی خرقه‌پوشsourehcinema