رابرت کوور

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رابرت کوور
Robert Coover
زادروز 1932
ملیت آمریکایی
تحصیلات و محل تحصیل دانشگاه کاربوندیل و دانشگاه شیکاگو 
شغل و تخصص اصلی نویسنده 
آثار  سوزاندن عمومی، نوآر
گروه مقاله ادبیات غرب
خویشاوندان سرشناس  
رابرت کوور.jpg

Robert Lowell Coover

(1932)

نویسنده‌ی آمریکایی. منتقدان آثار وی را عموماً در رده‌ی ادبیات پست مدرن و متافیکشن[۱] قرار می‌دهند.

در آیووا[۲] به دنیا آمد. به دانشگاه کاربوندیل[۳] رفت و مدرک کارشناسی خود را در رشته‌ی مطالعات اسلاو گرفت. پس از آن از دانشگاه شیکاگو[۴] کارشناسی ارشد گرفت. رمان اولش درباره‌ی یک کارگر معدن است که پس از کشته شدن 97 همکارش در انفجار، تنها بازمانده‌ی حادثه است و برای نجات جان خود تلاش می‌کند. مبنای این داستان، اتفاقی مشابه بود که در سال 1951 در ایالت ایلینویز به وقوع پیوست. این اثر جایزه‌ی بهترین رمان اول را از بنیاد ویلیام فاکنر[۵] دریافت کرد.

دومین اثر کوور، شرکت جهانی بیسبال...[۶] در سال 1968 منتشر شد. این رمان درباره‌ی حسابداری است که از زندگی یکنواخت و ملال‌آورش خسته شده و هر روز پس از کار، زمانش را وقف بازی مخصوصی می‌کند که خود آن را طراحی کرده: یک لیگ بیسبال که صاحب تمام تیم‌ها در آن، خود اوست. در این کمدی سیاه که بن‌مایه‌های فلسفی مشهودی دارد، نویسنده مدام بین دنیای واقعی و دنیای خیالی راوی داستان در رفت و آمد است.

مشهورترین اثر کوور، سوزاندن عمومی[۷]، رمانی است درباره‌ی وقایع منجر به اعدام ژولیوس و اتل روزنبرگ، زن و شوهر کمونیست یهودی آمریکایی که هر دو به جرم جاسوسی برای شوروی محکوم شدند. در این اثر که به سبک رئالیسم جادویی نزدیک است، کوور سیاست‌های مک‌کارتی در دوران جنگ سرد را سرزنش می‌کند و رویه‌ی تاریک فرهنگ آمریکایی را در قالب شخصیتی به نام عمو سام به چالش می‌کشد.

یکی دیگر از آثار وی با نام نوآر[۸]، رمانی است درباره‌ی کارآگاهی که برخلاف کلیشه‌ی رایج درباره‌ی کارآگاه‌ها، چندان دقیق و زیرک نیست و بیشتر اوقات فراموش می‌کند که کجاست یا برای چه در آن محل خاص حضور دارد. کوور در عین استفاده از مشخصات اصلی ژانر نوآر، اثری طنزآمیز و پرحادثه خلق کرده که در زمره‌ی ادبیات پست مدرن قرار می‌گیرد.

در ایران نشر افراز رمان رز خارزار را از این نویسنده با ترجمه‌ی بابک مظلومی منتشر کرده است. همچنین داستان کوتاهی از کوور در حوزه‌ی ادبیات کودک با عنوان دماغ مادربزرگ با ترجمه‌ی احمد اخوت به فارسی منتشر شده است.

  1. Metafiction
  2. Iowa
  3. Southern Illinois University Carbondale
  4. University of Chicago
  5. William Faulkner Foundation Award
  6. The Universal Baseball Association, Inc., J. Henry Waugh, Prop
  7. The Public Burning
  8. Noir