راعی، مجتبی (اصفهان ۱۳۳۶ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

مجتبی راعی (اصفهان 13 اسفند ۱۳۳۶ش- )

مجتبی راعی
زادروز اصفهان 13 اسفند ۱۳۳۶ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل تحصیل در رشته سینما و تلویزیون دانشگاه هنر
شغل و تخصص اصلی کارگردان
شغل و تخصص های دیگر فیلم نامه نویس
آثار تابستان ۵۸ (۱۳۶۸)؛ جای امن (۱۳۷۲)؛ غزال (۱۳۷۴)؛ تولد یک پروانه (1376)
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس (به همراه ملک‌جهان خزاعی) از بخش مسابقه بین‌الملل شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم تولد یک پروانه (1376)؛ سیمرغ بلورین بهترین اثر هنر و تجربه از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم سفر به هیدالو (1384)
مجتبی راعی
مجتبی راعی
مجتبی راعی

کارگردان سینما و تلویزیون و از نسل اول فیلمسازان پس از انقلاب اسلامی ایران. فعالیت خود را در سینما با نوشتن فیلم‌نامه و کارگردانی فیلم انسان و اسلحه (۱۳۶۷) به عنوان پایان‌نامۀ تحصیلی‌اش آغاز کرد. مجتبی راعی دانش‌آموختۀ رشتۀ سینما و تلویزیون از دانشگاه هنر است. در کارنامه‌ی هنری وی جز نویسندگی و کارگردانی آثار خودش، تدریس سینما در دانشگاه‌های هنر و همچنین داوری جشنواره‌های سینمایی (از جمله چند دوره عضویت در هیأت داوران جشنواره فیلم فجر) نیز به چشم می‌خورد. آخرین پروژۀ تصویری راعی کارگردانی سریال تاریخی «جشن سربرون» با موضوع تاریخ معاصر ایران (دو دورۀ مشروطه و پهلوی) بوده که به دلیل شیوع ویروس کرونا فعلاً روند فیلم‌برداری‌اش متوقف شده است.


برخی از جوایز و افتخارات

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس (به همراه ملک‌جهان خزاعی) از بخش مسابقه بین‌الملل شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم تولد یک پروانه (1376)؛ نامزد جایزه بهترین کارگردانی از شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم تولد یک پروانه (1376)؛ تندیس بهترین کارگردانی از جشن دنیای تصویر (جشن حافظ) برای فیلم تولد یک پروانه (1377)؛ سیمرغ بلورین بهترین اثر هنر و تجربه از بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم سفر به هیدالو (1384).


آثار سینمایی (کارگردانی)