روبان قرمز (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
از صحنه‌های فیلم
از صحنه‌های فیلم

روبان قرمز


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی ابراهیم حاتمی‌کیا. حاتمی‌کیا به عنوان نویسنده و کارگردان این فیلم را در سال 1377 تولید کرده است. روبان قرمز نخستین بار در هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و با وجود نامزدی در بیش‌تر رشته‌ها و بخش‌های رقابتی سینمای ایران توفیق چندانی به دست نیاورد. این فیلم از دی 1378 به صورت گسترده اکران شده است. فیلم روبان قرمز را نمی‌توان با آثار دیگر حاتمی‌کیا مقایسه کرد؛ زیرا حاتمی‌کیا در آن با نگاهی فلسفی و نمادگرایانه به ایران و جنگ نگریسته و از عشق سخن گفته است. بی راه نیست اگر این اثر را عاشقانه‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا بدانیم. در این فیلم از آغاز تا به آخر عشق موج می‌زند و پرویز پرستویی، رضا کیانیان و آزیتا حاجیان در قالب شخصیت‌هایی پرداخته شده، موقعیتی مثلث‌گونه را ایجاد کرده‌اند.


خلاصه‌ی داستان

محبوبه دختر جنگ‌زده‌ی جنوبی كه خانواده‌اش را در جنگ از دست داده، پس از مدت‌ها به خانه‌ی پدری كه اكنون بیش‌تر به ویرانه‌ای شبیه است بازمی‌گردد تا آنجا زندگی كند. او در بدو ورودش به منطقه، با مردی به نام داوود روبه‌رو می‌شود كه از پایان جنگ تاكنون مشغول پاكسازی منطقه از مین‌های زمین است. محبوبه به طور تصادفی در خانه‌اش تانكی را زیر آوار پیدا می‌كند و تصمیم می‌گیرد آن را بفروشد. او به مردی افغانی و تنها به نام جمعه كه نگهبان گورستان تانك است پیشنهاد فروش تانك خود را می‌دهد. جمعه به او علاقمند می‌شود و داوود هم همین‌طور، اما داوود عشق خود را بروز نمی‌دهد. روزی بر اثر انفجار مین داوود زخمی می‌شود و جمعه او را به بیمارستان می‌برد و در برگشت محبوبه به عشق او نسبت به خودش پی می‌برد. زمانی كه محبوبه و جمعه درگیر می‌شوند و تانك بدون سرنشین با خیمه‌ی داوود برخورد می‌كند، ناگهان چشمه‌ای از زمین می‌جوشد.


برخی از جوایز

سیمرغ بلورین بهترین تدوین (هایده صفی‌یاری) از هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر؛ دیپلم افتخار بهترین فیلم‌برداری (حسن پویا) از هفدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر.


عوامل فیلم

کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا

نویسنده: ابراهیم حاتمی‌کیا

بازیگران: پرویز پرستویی؛ رضا کیانیان؛ آزیتا حاجیان موسیقی: محمدرضا علیقلی

فیلم‌بردار: حسن پویا

تدوین: هایده صفی‌یاری

چهره‌پرداز: مهرداد میرکیانی

موسیقی: محمدرضا علیقلی

گروه صدا: محمود سماک‌باشی؛ محسن روشن

جلوه‌های ویژه: محسن روزبهانی

گروه صحنه و لباس: پرویز شیخ‌طادی؛ رضا کیانیانsourehcinema