روزی روزگاری

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
خسرو شکیبایی و ژاله علو در یکی از صحنه‌های سریال
خسرو شکیبایی و ژاله علو در یکی از صحنه‌های سریال

روزی روزگاری

مجموعۀ تلویزیونی. در ۱۳۷۱ش، امرالله احمدجو این مجموعه را در فضای بومی اطراف استان فارس، دربارۀ دو راهزن به نام‌های مرادبیک و حسام‌بیک ساخت که، شخصیت دوم، به تأثیر پیرزنی روستایی، متحول می‌شود. این مجموعه، در هفده قسمت ساخته شد و از مجموعه‌‌های موفق گروه فیلم و سریال و تئاتر شبکۀ اول سیما محسوب می‌شود.

روزی روزگاری داستان مرادبیگ (با بازی شکیبایی) سردسته‌ی گروهی از راهزنان را روایت می­‌کند که در نبردی مجروح شده و توسط عده‌­ای از عشایر درمان می‌­شود. در زمان حضور مرادبیگ در این قبیله او به آداب و سبک زندگی ساده ولی شرافتمندانه‌ی آنان علاق­مند شده و کم‌کم از رفتارهای گذشته‌ی خود پشیمان شده و تبدیل به انسان بهتری می­‌شود.

در این مجموعه بازیگرانی چون خسرو شکیبایی، ژاله علو، محمود پاک‌نیت و محمد فیلی نقش­‌های اصلی را ایفا می‌­کنند. بازیگران سرشناس دیگری چون پرویز پورحسینی، حسین پناهی، گوهر خیراندیش، شهره سلطانی، حسین خانی‌بیک، محمود جعفری، انوشیروان ارجمند و منوچهر حامدی از دیگر بازیگران این مجموعه‌ی پرستاره هستند. موسیقی این سریال ساخته‌ی فرهاد فخرالدینی و از نکات قوت مجموعه است. روزی روزگاری که توسط خود احمدجو فیلم‌نامه‌اش نگاشته شده، در میمه فیلم‌برداری شده است.