روسری آبی (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

روسری آبی


فیلم بلند سینمایی ساخته‌ی رخشان بنی‌اعتماد. بنی‌اعتماد به عنوان نویسنده و کارگردان این اثر را در سال 1373 تولید کرده است. روسری آبی برای نخستین بار در سیزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر به نمایش درآمد و علاوه بر سیمرغ بلورین بهترین نقش دوم زن برای گلاب آدینه سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه را هم برای بنی‌اعتماد به ارمغان آورد.


خلاصه‌ی داستان

فیلم حکایت یک کارخانه‌دار میانسال در زمینه‌ی رب‌سازی و صاحب مزرعه‌ی کشت گوجه‌فرنگی به نام رسول رحمانی است که بعد از مرگ همسرش، روزگار را به انزوا می‌گذراند و هر از گاهی دخترانش به او سر می‌زنند. در مزرعه‌ی او دختر جوانی به نام نوبر کردانی کار می‌کند که مسئولیت زندگی مادر معتاد، برادر نوجوان ولگرد و خواهر کوچکش را برعهده دارد. در اثر مسائلی، توجه رسول به نوبر جلب می‌شود. در ابتدا تلاش می‌کند برای او پناه و معیشتی درخور فراهم کند، اما به‌تدریج دل به او می‌بازد و سرانجام به طور موقت و پنهانی عقدش می‌کند و در حالی که مادر نوبر به خاطر مواد مخدر زندانی شده است، برادر نوجوان را هم تحت پوشش خود قرار می‌دهد. ماجرا رفته‌رفته به گوش دو دختر رسول می‌رسد و با تمهیداتی نظیر تهدید و تطمیع «نوبر» و گرد آوردن بزرگان فامیل در مقابل «رسول»، سعی می‌کنند از آنچه گمان می‌کنند رسوایی است جلوگیری کنند، ولی رسول که در اثر این حرکات دچار حمله قلبی هم شده است، ناگهان خانه و اموال و زندگی‌اش را رها می‌کند و زندگی با نوبر را انتخاب می‌کند؛ انتخابی که فرجام چندان مطمئنی برایش تصور نمی‌شود.


برخی از جوایز

برگزیده‌ی بهترین فیلم دوره‌ی چهل و هشتم جشنواره‌ی فیلم لوکارنو (1374)؛ جایزه‌ی ویژه‌ی هیات داوران از دوره‌ی بیست و هفتم جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم هند (1374)؛ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن (گلاب آدینه) از سیزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1373)؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه (رخشان بنی‌اعتماد) از سیزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر (1373).


عوامل فیلم

کارگردان: رخشان بنی‌اعتماد

تهیه‌کننده: مجید مدرسی

نویسنده: رخشان بنی‌اعتماد

بازیگران: عزت‌الله انتظامی؛ فاطمه معتمدآریا؛ گلاب آدینه؛ جمشید اسماعیل‌خانی؛ افسر اسدی؛ رضا فیاضی؛ باران کوثری؛ نادیا دلدار گلچین؛ بهناز جعفری؛ مهری مهرنیا؛ فرهاد اصلانی

فیلم‌بردار: عزیز ساعتی

تدوین: عباس گنجوی

موسیقی: احمد پژمان

طراح صحنه و لباس: حسن فارسی

طراح چهره‌پردازی: مهری شیرازی؛ عبدالله اسکندریdonya-e-eqtesad

cinema-theatre